Expedice & exotika

Arménie a výstup na Ararat

Fotogalerie

Arménie a výstup na Ararat

travnaté stepi Malého Kavkazu, arménské kláštery a nejvyšší vrchol Turecka

Arménie je pro mnohé synonymem bohaté kultury, starobylých křesťanských památek a nádherné přírody. Naše poznávání této zakavkazské země zahájíme v hlavním městě Jerevanu.  Následně navštívíme to nej, co nám může Arménie nabídnout. Vyjma Jerevanu nenajdeme v Arménii žádné větší město. Naprostá většina fotogenických kostelů a klášterů se nachází přímo v lůně nádherné přírody. Přesuny mikrobusem si zpestříme několika půl až celodenními túrami, které budou současně aklimatizací pro výstup na bájnou horu Ararat.
Jeho dráždivou siluetu budeme mít mnohokrát na očích. Abychom se mohli o výstup pokusit, musíme podniknout poměrně dlouhou okliku přes Gruzii, neboť přímo z Arménie do Turecka žádný hraniční přechod není. Tečkou za celou akcí je návštěva nejkrásnější metropole Zakavkazska, Tbilisi, odkud odlétáme zpět do střední Evropy.


ARARAT individuálně
permit a povinný vůdce pro individuální výstupy

Pro výstup na Ararat platí povinnost si najmout místního vůdce a mít platný permit. Pro vaše soukromé cesty vám permit vyřídíme a zorganizujeme také služby vůdce na místě. Cena od 250 €/os. zahrnuje:

 • osvědčeného místního vůdce na 3 dny (dorozumívací jazyk angličtina)
 • transfer z Dogubayazitu na začátek výstupové trasy
 • transfer po sestupu zpět do Dogubayazitu
 • poplatek za permit
 • 2x tábořiště ve výšce 3 200 m a 4 200 m

Další služby za příplatek:

 • pronájem koně pro vynášku batohu až do výšky 3 800 m (případně až do 4 200 m dle sněhových podmínek). Cena 100 TRY za koně = možnost až 3 batohů současně = 60 kg.
 • zapůjčení maček a cepínu, stanů, karimatek, stravu během výstupu, transfery z letiště i další výlety v okolí.

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • místní dopravu mikrobusem
  • 12x ubytování v hostelu/hotelu/penzionu
  • 3x tábořiště
  • služby průvodce
  • místního horského vůdce na Ararat
  • permit pro výstup na Ararat
  • pojištění storna zájezdu
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

  Za příplatek

  • letenka (cca 9 000 Kč)
  • cestovní pojištění
  • členství v Alpenvereinu

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1 - 2

ČR - Jerevan

Přílet do Jerevanu. Prohlídka hlavního města Arménie s jeho nejvýznamnějšími památkami a atrakcemi, jako je Modrá mešita, velkolepá Kaskáda, Muzeum genocidy, starověká pevnost Jerebuni anebo exkurze do výrobny legendárního koňaku Ararat (včetně ochutnávky).

den 3

Monastýry Garni a Geghard, Khosrovská rezervace

Ani my nemůžeme minout jeskynní monastýr Geghard (UNESCO) stejně jako jediný zachovaný římský templ na území bývalého SSSR v Garni (UNESCO). Podnikneme několikahodinovou vycházku kanonem řeky Azat podél Khosrovské  rezervace s ukázkovými čedičovými varhanami. Nocleh v hostelu nedaleko templu.

den 4

Po Hedvábné stezce do Selimského průsmyku

Navštívíme pověstmi opředený monastýr Khor Virap přímo na úpatí ohromného sopečného kužele Araratu. Při cestě na východ k iránským hranicím se zastavíme u nejkrásnějšího arménského kláštera Noravank. Od řeky Arpa vyrazíme po trase dávné Hedvábné stezky do průsmyku Selim (2 410 m), se starým zachovalým karavanserájem. Přenocujeme v penzionu  u jezera Sevan.

den 5

Výstup na sopku Armaghan

Půldenní túra nás zavede na ukázkový sopečný kužel hory Armaghan (2829 m). Můžeme se těšit na kruhový výhled od kráterového jezírka přímo na vrcholu. Na hřbitově Noratus najdeme obrovské množství tradičních náhrobních kamenů – chačkarů. Nocleh v v penzionu u jezera Sevan.

den 6

U jezera Sevan

Z hřebene Areguniats (hora Marapidža 2 599 m) lemujícího severní břeh jezera Sevan se otevírají nádherné výhledy na „arménské moře“. Po celodenní túře se odměníme koupáním v jezeře, prohlídkou starobylého monastýru Sevanavank a ochutnávkou pečených ryb. Nocleh v penzionu u jezera Sevan.

den 7

Klenoty arménské architektury

Diližanskou rezervací, nazývanou vzletně arménské švýcarsko, projedeme ke klášteru Gošavank na okraj vesnice, kde lišky dávají dobrou noc. Navštívíme velmi citlivě zrenovovaný lesní monastýr Hagartzin s impozantním refektářem. Rozlehlou stepí stoupá silnice do sedla, jímž se přes hřbet Malého Kavkazu přehoupneme opět na jerevanskou stranu hor. Zastavíme se u fotogenického monastýru Sagmosavank stojícího přímo na hraně hlubokého čedičového kaňonu. Úzká silnička nás dále povede vzhůru úbočím Aragatzu a na nocleh zůstaneme u jezera ve výšce 3 000 m.

den 8

Výstup na nejvyšší horu Arménie

Od observatoře na břehu jezera podnikneme nepříliš obtížný aklimatizační výstup na jižní a západní vrchol nejvyšší hory Arménie – vyhaslý vulkán Aragatz (jižní vrchol 4 020 m, západní vrchol 4 060 m). Po cestě dolů prozkoumáme středověkou pevnost Ambered a na nocleh skončíme u malebného monastýru Marmašen v odlehlém údolí nedaleko Gyumri, bývalého Leninakanu.

den 9

Do Turecka pod Ararat

Přímo z Arménie do Turecka žádný hraniční přechod bohužel není a tak nás čeká dlouhá objížďka přes gruzínské území. Po celodenní únavné jízdě dorazíme večer do města Dogubayazit. Nocleh v hotelu. Možná podvečerní nádherného paláce Ishak Pasha Saray.

den 10 - 12

Výstup na biblickou horu Ararat (5 137 m)

S našimi kurdskými přáteli vyjedeme strmou pasteveckou cestou až do výšky přibližně 2 220 m. Odtud již budeme pokračovat pěšky do základního tábora. Další den překonáme dalších 1 000 výškových metrů a teprve třetí den v časných ranních hodinách vyrazíme k vrcholu nejvyšší hory Turecka. Počet spaní a výškových táborů může být přizpůsoben počasí a zdárnému výstupu na vrchol.

den 13

Ani (Turecko)

Pro případ nevhodného počasí k výstupu na Ararat je tento den částečně rezervní. Pokud výstup klapne na první pokus, můžeme se těšit na velkolepé ruiny arménského královského města Ani a po návratu do Gruzie se zastavíme u nádherně zrekonstruované pevnosti v Akchalkalaki.

den 14 - 15

Tbilisi (Gruzie) - ČR

Tbilisi je právem považováno za nejkrásnější metropoli celého Zakavkazska. Čeká nás nejen krásně zrekonstruované historické centrum, ale i monumentální katedrála, velkolepý prezidentský palác, inspirativní moderní architektura anebo ochutnávka pestré kavkazské kuchyně jako tečka za intenzivním zájezdem. Odlet zpět do ČR.

Obecné informace

Doprava

LETECKÁ DOPRAVA

Letecká doprava z ČR do Arménie není do ceny zájezdu zahrnuta. Nemáte-li vlastního oblíbeného prodejce letenek, rádi vám letenky zajistíme. Orientační cena se pohybuje kolem 9 000 Kč vč. tax. Ideální jsou přímé lety z Prahy (Vídně) do Jerevanu a zpět do Prahy (Vídně) z Tbilisi.
K přepravě po Arménii a Gruzii využíváme pronajatý mikrobus.
Začátek programu: Jerevan
Konec programu: Tbilisi
Zájezd realizujeme od 7 do 10 osob.

Ubytování

Při pobytu v Jerevanu a v Tbilisi a na dalších místech spíme v hostelech/hotelech zpravidla se snídaní. Pouze během samotného výstupu využíváme stanů a přírodních tábořišť, jelikož na Araratu se nenachází žádná horská chata. Stan a karimatku však není nutné brát sebou, můžeme zapůjčit od agentury.

Stravování

VLASTNÍ STRAVOVÁNÍ

Stravu si zajišťuje každý individuálně z vlastních zásob, které lze snadno a levně průběžně dokupovat v obchodech a na tržištích. Prakticky každý den využijeme pouličních jídelen nebo restaurací (ceny jsou nižší nebo stejné jako v ČR). Během výstupu na Ararat standardně domlouváme plnou penzi pro celou skupinu, které obsahuje mimo jiné i večeři u rodiny našeho horského vůdce.

VODA

Voda z kohoutku či ověřených zdrojů je bez problémů pitná, v případě pochybností doporučujeme klientům dezinfekci Sanosilem nebo převaření. Lze kupovat také vodu balenou.

Náročnost 2-3

2 - 3 STŘEDNĚ NÁROČNÉ, VÝSTUP NA ARARAT 4 - NÁROČNÉ

Jedná se o 15 denní výpravu zaměřenou na poznání nejzajímavějších míst Arménie. Prvních 9 dnů zájezdu je cestovatelsky velmi nenáročných. Postupně se zaklimatizujeme tak, abychom byli připraveni na vyvrcholení programu, kterým je bezesporu výstup na nejvyšší vrchol Turecka, biblický Ararat. Technicky není ani tento výstup obtížný, fyzická kondice se však předpokládá. 
Program je koncipován tak, aby byla příležitost se seznámit s historií i architekturou převážně církevních staveb citlivě zasazených do přírody Malého Kavkazu. Pro pohodlí cestujících využíváme pronajatý mikrobus a služby místního vůdce.
Náročnost programu zájezdu můžeme na naší stupnici klasifikovat jako 2 – 3, samotný výstup na Ararat má stupeň 4. Pro ty, kteří by si na výstup netroufli, lze případně připravit náhradní program. Na Araratu lze za příplatek najmout koníka pro transport batohu až do druhého výškového tábora.

Vybavení

POVINNÉ VYBAVENÍ

Spací pytel vhodný i pro teploty kolem nuly (výstup na Ararat), kvalitní a pohodlný batoh, čelovka, vysoké trekové boty a sandály, trekové hole, přípravek na dezinfekci vody. Pro zájemce o výstup na Ararat také zimní outdoorové oblečení (včetně sněhových návleků, rukavic, čepice), případně také mačky, turistický cepín (lze za poplatek půjčit i na místě). Spacák a karimatku lze také zapůjčit an místě.

Víza

Pro vstup do Arménie neplatí pro občany ČR a SR vízová povinnost. Nicméně nutností je platnost cestovního pasu nejméně 6 měsíců po návratu. Aktuální situaci však doporučujeme prověřit na stránkách ministerstva zahraničních věcí: www.mzv.cz

Očkování

Stejně jako do všech zemí mimo Evropu a USA je více než doporučeníhodné očkování proti žloutence – hepatitidě typu A i B a platné očkování proti tetanu. Jiná větší rizika v Arménii nehrozí.
Aktuální situaci doporučujeme prověřit v některém z očkovacích center, např. www.ockovacicentrum.cz, kde lze vaši cestu a očkování zkonzultovat.

Doplňující informace

Zájezd realizujeme od 7 do 14 osob.

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK. 

Pro skupinky rádi připravíme akci dle vašich preferencí i v individuálním termínu, cena na vyžádání. 

Podobné zájezdy