Skialp

Wildspitze a Weisskugel

Wildspitze a Weisskugel

vrcholy a ledovce odlehlých Ötztálských Alp

Ötztálské Alpy jsou nejmohutněji zaledněným pohořím východních Alp. Ledovce zaujímají plochu více než 350 km², nejvyššíí z nich je Gepatschferner a se svou délkou 9,5 km patří k největším z celých východních Alp. Nalézá se zde 130 vrcholů vyšších než 3 000 m. Centrální část Ötztálských Alp nabízí jako jedna z mála alpských oblastí výjimečnou odlehlost od civilizace a nadchne svou divokostí. Při dobrých podmínkách si nenecháme ujít výstup na vrchol druhé nejvyšší hory Rakouska – Wildspitze (3 770 m). Přípravou na „královnu“ Ötztalských Alp nám budou hodnotné túry na Fluchtkogel (3 500 m) a Weisskugel (3 739 m). Zázemí a velkou variabilitu túr nám poskytnou vysoko položené horské chaty Vernagthütte (2 776 m) a Hochjoch Hospiz (2 413m).

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • 3x ubytování na horské chatě
  • služby horského vůdce UIAGM
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1

ČR – Rakousko

Odpolední sraz v horské vesničce Vent, odkud začneme stoupat na horskou chatu Hochjochhospiz (2 413 m).

den 2

Weisskugel (3 739 m)

Dlouhá túra po ledovci Hintereisferner na vrchol 3. nejvyšší hory Rakouska Weisskugel (3 739 m).

den 3

Fluchtkogel (3 500 m)

Přechod na chatu Vernagthütte (2 766 m) spojený s výstupem na vrchol Fluchtkogel (3 500 m). Od vrcholového kříže je skvělý výhled na Wildspitze.

den 4

Wildspitze (3 770 m)

Druhá nejvyšší hora Rakouska je velkým lákadlem a cílem pro vytrvalé – jde o dlouhou túru s kolosálním výhledem od obřího kříže na vrcholu. Závěrečný dlouhý sjezd na parkoviště do Ventu a odjezd do ČR. Noční návrat domů.

Důležité upozornění: Prioritou je zajištění bezpečnosti účastníků. S ohledem na aktuální povětrnostní podmínky, sněhovou a lavinovou situaci je vyhrazena změna pořadí túr, případně i volba jiných. V krajním případě si taktéž vyhrazujeme možnost z těchto důvodů posunout termín akce až o 1 týden!

Obecné informace

Doprava

Doprava není do ceny zájezdu zahrnuta. Příjezd do Ventu vlastním automobilem je nezbytný po poledni, tak abychom stihli ještě vystoupat na chatu. Vzdálenost z Brna do Ventu  je 720 km, z Prahy pak 650 km. Počítejte s dobou jízdy přibližně 7 – 8 hodin.
6 účastníků = 1 horský vůdce UIAGM

DOPRAVA MIKROBUSEM

Varianta s dopravou mikrobusem V případě, že se dají dohromady nejméně 4 zájemci o naši dopravu, zajistíme za příplatek dopravu autem nebo mikrobusem. Individuálním zájemcům se pokusíme zajistit spolujízdu s vůdcem či ostatními účastníky.
Nástupní místa: Brno, Praha, České Budějovice

Ubytování

Ubytování je zajištěno na horských chatách Alpenvereinu Vernagthütte a Hochjoch Hospiz ve společných ložnicích (tzv. Matrazenlager). Není nutné mít vlastní spacák, stačí jen lehká vložka do spacáku (tzv. „bílá paní“). Na chatách lze objednat polopenzi. Případní nečlenové Alpenvereinu musí počítat s doplatkem 10 – 15 €/noc.

Stravování

Strava není do ceny zájezdu zahrnuta. Na chatě je možnost si snídaně nebo večeře objednat (hlavní jídlo cca 12 €, snídaně cca 10 €). Případně lze zvolit polopenzi, kde se večeře podává formou tříchodového menu. Chata není vybavena kuchyňkou ani nádobím. Nádobí i vařič musíte mít případně vlastní a vaří se výhradně venku před chatou. Během túr se s žádnou chatou nepotkáme, svačinu tedy musí mít účastníci s sebou v batohu.

Náročnost 3

Náplní programu jsou vrcholové výstupy a sjezdy na lyžích v ledovcovém terénu v nadmořských výškách 1 800 - 3 770 m. Akce je vhodná i pro průměrné lyžaře, důležitější je dobrá fyzická kondice, zkušenost s chůzí v lanovém družstvu, manipulací s cepínem a pohybem v mačkách.

Vybavení

POVINNÉ VYBAVENÍ
 • skialpinistické lyže, boty a vázání, stoupací pásy, teleskopické hole, stoupací železa na lyže (tzv. haršajsny),
 • lavinový vyhledávač (pípák), sněhová lopata, lavinová sonda, nouzový bivakovací pytel (pro 2 osoby),
 • mačky (s protisněhovými destičkami), lehký turistický cepín, sedací úvazek, 2x šroubovací karabina, 1x karabina HMS, 1x sešitá plochá smyčka (dyneema) 120 cm, repšňůra ø 6 mm v délkách 1, 3 a 5 m,
 • batoh 30 – 45 l s bederní a hrudní fixací,
 • nepromokavá bunda a kalhoty (membrána Gore-Tex, Dermizax, Cutan a jiné), softshellová (fleecová) bunda, sada spodního prádla (nejlépe vlněného), ponožky (+rezervní), láhev na pití nebo camelback (1,5 – 2 l), tenké prodyšné rukavice (softshell, Windstopper), teplé rukavice, čepice,
 • kvalitní sluneční brýle, lyžařské brýle, ochranný krém proti slunci, pomádu na rty (obojí s ochranným faktorem min. 20), čelovku (co nejmenší), hygienická vložka do spacáku pro spaní na chatách.
   
DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

lavinový batoh (ABS nebo Snowpulse), šrouby do ledu, blokant (Tibloc), čelenka, šátek, kšiltovka, hygienické potřeby, náhradní spodní prádlo, bavlněné tričko, mapa, GPS. Podrobnější seznam povinného a doporučeného vybavení na skialpinismus a pohyb po ledovci »

Garant akce

Zájezd vede horský vůdce UIAGM, který má právo v zájmu bezpečnosti účastníků túry upravit, případně je nahradit jinými. Pro účast na akci je nutné mít sjednané členství u Alpenverein (s nímž počítá i levnější cena za ubytování) nebo jiné adekvátní pojištění pro skialpinismus a freeride s cestovním pojištěním.

Doplňující informace

Pro skupiny min 4 osob zorganizujeme tuto akci ve Vámi zvoleném termínu. Vhodné jsou termíny od poloviny prosince do konce dubna.

Podobné zájezdy