Skialp

Nejdostupnější alpské čtyřtisícovky

Fotogalerie

Termín pro skupiny na vyžádání

Ubytování: Horská chata
Doprava: Vlastní/Mikrobus
Stravování: Polopenze
Náročnost: 3-4

od 18 900 Kč

Nejdostupnější alpské čtyřtisícovky

walliské výstupy na Allalinhorn (4 027 m), Strahlhorn (4 190 m) a Alphubel (4 205 m)

Walliské Alpy jsou se svou průměrnou nadmořskou výškou nejvyšším pohořím v Evropě. Na jejich území najdeme 35 vrcholů přesahujících pro Alpy magickou hranici 4 000 m. Pokusíme se o výstupy hned na tři z nich: Allalinhorn (4 027 m), Strahlhorn (4 190 m) a Alphubel (4 205 m). Základnou nám bude chata Britannia Hütte nacházející se nad lyžařským střediskem Saas Fee ve výšce 3 030 m. Záměrně všechny vrcholy z našeho výběru patří k těm nejsnáze dostupným a bez výjimky nabízí opravdu nádherné výhledy na tzv. korunu Alp, tedy nejvyšší část alpského hřebene, jemuž vévodí nedaleká Monte Rosa a fotogenický Matternhorn.

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • 4x ubytování 
  • 3x polopenzi
  • lanovky na Felskinn (32 CHF) a na Allalinhorn (56 CHF)
  • služby horského vůdce UIAGM
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1

ČR – Švýcarsko

Odpolední sraz v lyžařském středisku Saas Fee. Výjezd poslední lanovkou na Felskinn, snadný nástup k chatě Brittania Hütte (3 030 m).

den 2

Fluchthorn (3 795 m)

Aklimatizace je klíčem k úspěšným výstupům. Abychom se postupně vyrovnali s markantní změnou výšky, strávíme den na blízkém ledovci a rozjezdíme se v rámci lyžařského střediska, případně podnikneme snadný výstup na vrchol Fluchthorn (3 795 m).

den 3

Strahlhorn (4 190 m)

A teď již vážně. Prvním vrcholem ze slibované trojice čtyřtisícovek je Strahlhorn (4 190 m). Když se jeho ledovce zbarví do oranžova vycházejícím sluncem, není lákavější mety. Odměnou nám budou výhledy na masiv Monte Rosy i monumentální pyramidu Matterhornu. Dlouhý sjezd do údolí do Saas Almagell, odtud taxi do Saas Fee, kde se ubytujeme.

den 4

Allalinhorn (4 027 m)

Při výstupu na panoramatický vrchol Allalinhorn (4 027 m) si výrazně pomůžeme lanovkou, která nás vyveze 500 výškových metrů pod vrchol. Prohlédneme si všechny hory, na které jsme lezli v předchozích dnech. Sjezd na chatu Langfluh, kde se ubytujeme.

den 5

Alphubel (4 205 m)

Čeká nás výstup na Alphubel (4 205 m) se svým charakteristickým tvarem stolové hory. Při výstupu se budeme kochat krásou Bernských Alp i Weissmiesu na protější straně údolí. Odpoledne pak sjedeme do Saas Fee a vyrazíme na zpáteční cestu do ČR.
Důležité upozornění: Prioritou je zajištění bezpečnosti účastníků. S ohledem na aktuální povětrnostní podmínky, sněhovou a lavinovou situaci je vyhrazena změna pořadí túr, případně i volba jiných. V krajním případě si taktéž vyhrazujeme možnost z těchto důvodů posunout termín akce až o 1 týden!

Obecné informace

Doprava

Do ceny zájezdu není doprava zahrnuta. Příjezd do Sass Fee vlastním automobilem je třeba naplánovat tak, abychom stihli ještě výjezd poslední lanovkou a vystoupat na chatu. Vzdálenost z Brna do Saas Fee  je 1 100 km (13 h), z Prahy pak 870 km (11 h). V případě zájmu je možné pobyt prodloužit o nocleh před začátkem programu i na jeho konci a vyhnout se tak nočním přejezdům.
6 účastníků = 1 horský vůdce UIAGM

DOPRAVA MIKROBUSEM

V případě, že se dají dohromady nejméně 4 zájemci o naši dopravu, zajistíme za příplatek dopravu autem nebo mikrobusem. Individuálním zájemcům se pokusíme zajistit spolujízdu s vůdcem či ostatními účastníky.
Nástupní místa: Brno, Praha, České Budějovice

Ubytování

Ubytováni budeme na horských chatách Britannia a Langfluh ve společné ložnici (tzv. Matrazenlager). Není nutné mít vlastní spacák, stačí jen lehká vložka do spacátku (tzv. „bílá paní“). V údolí pak na jednu noc v pensionu. Případní nečlenové Alpenvereinu musí počítat s doplatkem cca 10-12 CHF/noc za ubytování.

Stravování

Na chatách je zajištěna strava formou polopenze. Večeře se skládá z tříchodového menu: polévka, hlavní chod, dezert. V údolí je součástí ubytování snídaně. Během túr se s žádnou chatou nepotkáme, svačinu tedy musí mít účastníci s sebou v batohu.

Náročnost 3-4

Náplní programu jsou vrcholové výstupy a sjezdy na lyžích v ledovcovém terénu v nadmořských výškách 2 000 – 4 300 m. Akce je vhodná i pro průměrné lyžaře, důležitá je však dobrá fyzická kondice, zkušenosti s chůzí v lanovém družstvu, manipulací s cepínem a pohybem v mačkách. Výhodou je osobní zkušenost s pohybem ve výškách nad 4 000 m. Akce není vhodná pro úplné začátečníky, ale spíše pro ty, kteří už nějakou dobu skialpinismus provozují.

Vybavení

POVINNÉ VYBAVENÍ
 • skialpinistické lyže, boty a vázání, stoupací pásy, teleskopické hole, stoupací železa na lyže (tzv. haršajsny),
 • lavinový vyhledávač (pípák), lavinová lopata, lavinová sonda, nouzový bivakovací pytel (pro 2 osoby),
 • mačky, lehký turistický cepín, sedací úvazek, 2x šroubovací karabina, 1x karabina HMS, 1x sešitá plochá smyčka (dyneema) 120 cm, repšňůra ø 6 mm v délkách 1, 3 a 5 m,
 • batoh 30 – 45 l s bederní a hrudní fixací,
 • nepromokavá bunda a kalhoty (membrána Gore-Tex, Dermizax, Cutan apod.), softshellová (fleecová) bunda, sada spodního prádla (nejlépe vlněného), ponožky (+rezervní), láhev na pití nebo camelback (1,5 – 2 l), tenké prodyšné rukavice (softshell, Windstopper), teplé rukavice, čepice,
 • kvalitní sluneční brýle, lyžařské brýle, ochranný krém proti slunci, pomádu na rty (obojí s ochranným faktorem min. 20), čelovku (co nejmenší), hygienická vložka do spacáku pro spaní na chatách.
   
DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

lavinový batoh (ABS nebo Snowpulse), šroub do ledu, blokant (Tibloc), čelenka, šátek, kšiltovka, hygienické potřeby, náhradní spodní prádlo, bavlněné tričko, mapa, GPS.
Podrobnější seznam povinného a doporučeného vybavení na skialpinismus a pohyb po ledovci »

Lanovky

Při realizaci programu se neobejdeme bez využití lanovky Saas Fee – Felskinn (30 CHF) a lanovky na Allalinhorn (53 CHF). Obě jsou zahrnuty do ceny zájezdu.

Garant akce

Program vede horský vůdce UIAGM, který má právo v zájmu bezpečnosti účastníků túry upravit, případně je nahradit jinými. Pro účast na akci doporučujeme mít sjednané členství v Alpenverein s adekvátním pojištěním pro skialpinismus.

Doplňující informace

Pro skupinky osob rádi připravíme akci dle vašich preferencí i v individuálním termínu, cena na vyžádání.

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK.  

Podobné zájezdy