Expedice & exotika

Vulkány Ekvádoru

Fotogalerie

Vulkány Ekvádoru

aneb turistický výlet na andské velikány

Hlavním cílem výpravy je poznání kulturních a přírodních krás Ekvádoru, které si můžou zájemci zpestřit výstupem na tři významné ekvádorské vulkány – Illiniza Norte (5 127 m), Cayambe (5 790 m) a nejvyšší vrchol Ekvádoru Chimborazo (6 310 m), který je zároveň nejvyšší horou na světě, pokud budeme měřit ne podle hladiny oceánu, ale od středu země. Ekvádor je země mnoha tváří a kontrastů. K nezapomenutelným zážitkům stačí nocleh na chatách ve výšce 4 750 m a 5 000 m. Výstupy nejsou povinné – pokud toužíte více po turistickém než vysokohorském programu, můžete místo výstupů zvolit jednodenní túry v ekvádorské divočině. Většinou však dostupným velikánům odolá málokdo. V obou případech není nutné s sebou vozit žádné speciální vybavení.
Během programu využíváme k přenocování kromě horských chat i útulné rodinné „penziony" v andských vesničkách, ve městech pak stylové hotýlky ve starých koloniálních domech.
Kromě pohybu v horách nakoukneme i pod pokličku místního života. Navštívíme pestrobarevné indiánské trhy i exotické prostředí tropického mlžného lesa s papoušky a kolibříky.
Pobyt v Ekvádoru doporučujeme prodloužit si také o návštěvu Galapág.

Volitelné výstupy na vulkány:
Výstupy na vrcholy vyšší než 5 000 metrů jsou v Ekvádoru možné pouze s místními horskými vůdci a jsou zpoplatněné. S dvěma klienty chodí na laně vždy jeden vůdce. Pro výstup na každý z vulkánů ve volitelné části programu (Cayambe, Chimborazo) počítejte s částkou cca 260 - 311 USD na osobu. Cena zahrnuje kompletní servis: dopravu na horskou chatu, ubytování, stravování, zapůjčení veškerého vybavení a služby ekvádorského horského vůdce. Už řadu let spolupracujeme s prověřenými ekvádorskými agenturami, které zajišťují zájemcům kompletní servis.

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • 14x ubytování v jednoduchém hotelu
  • 2x ubytování na horské chatě (Illinizas, Caca Condor)
  • 7x snídani
  • společnou dopravu po Ekvádoru
  • vstupy do národních parků (Quilotoa, Illinizas, Chimborazo, Cajas)
  • horské vůdce pro výstup na Illinizas
  • služby průvodce
  • pojištění storna zájezdu
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

  Za příplatek

  • cestovní pojištění
  • letenky (cca 25 000 Kč)
  • výstup na Chimborazo (balíček služeb doprava, ubytování, vybavení, horský vůdce)
  • výstup na Cayambe (balíček služeb doprava, ubytování, vybavení, horský vůdce)
  • členství v Alpenvereinu
  • prodloužení o 4 – 5 denní návštěvu Galapág (od cca 40 000 Kč)

Itinerář

Varianta 1
Varianta 2
Galerie
Seznam
den 1 - 2

Quito

Odlett z Prahy (Vídně) do hlavního města Ekvádoru, Quita. Quito je druhé nejvýše položené hlavní město na světě. Již na letišti se ocitneme v nadmořské výšce cca 2 800 m, čemuž bude odpovídat i na rovníkovou polohu příjemná teplota. V rámci aklimatizace po dlouhém přesunu z Evropy podnikneme prohlídku historického centra (UNESCO), navštívíme sochu Panny Marie na vrcholku Panecillo (3 061 m) a ochutnáme místní kuchyni. Ubytování přímo v centru města.

den 3 - 5

Laguna Quilotoa

Čeká nás brzký ranní odjezd do Latacungy po slavné Avenida de los Volcanes – Aleji vulkánů. Následně ještě kousek přejedeme vesnickým busem přes čtyřtisícový hřebínek do osady Quilotoa a tři dny se budeme pohybovat půvabnou vysokohorskou zemědělskou krajinou. Okouzlí nás kráterové jezero Quilotoa (zhruba 3 850 m) stejně jako dvoudenní trek kaňonem řeky Toasí mezi vesnicemi Chugchilán a Sigchos.

den 6 - 7

Illinizas Norte (5 126 m)

Po noclehu v El Chaupí podnikneme ranní výstup do sedla na chatu (4 750 m) pod první z plánovaných pětitisícovek - dvojvrchol Illinizas a pokusíme se rovnou vyjít až na samotný vrchol Illinizas Norte (5 126 m). Abychom získali dobrou aklimatizaci pro další výstupy, přespíme na horské chatě. Odměnou nám budou nádherné výhledy na okolní krajinu, zejména kužely sopek Cotopaxi a Chimborazo. Po sestupu odjezd do Quita. Výstup na vrchol Illinizas Norte je zahrnut do ceny zájezdu. Určitě to bude vaše nejsnadněji dosažená pětitisícovka.

den 8 - 9

Tropický mlžný les a slavnostní překročení rovníku

Po odjezdu z Quita slavnostně překročíme rovník u monumentu Mitad del Mundo. Dále jako relax po absolvovaném treku strávíme dva dny v exotickém prostředí tropických pralesů v osadě Mindo. Budeme pozorovat kolibříky, navštívíme motýlí farmu, můžeme vyzkoušet adrenalinovou lanovku v korunách stromů, canyoning a bude-li nám přát štěstí, zahlédneme třeba i tukana či papouška.

den 10 - 11

Laguna Cuicocha / výstup na Cayambe

Několik dní strávíme na severní polokouli.
Čeká nás téměř celodenní túra v oblasti laguny Cuicocha, která může již námi poznané laguně Quilotoa co do atraktivnosti konkurovat - jen turistů tady potkáte mnohem méně. Cestou zpět můžeme navštívit vodopády Peguche nebo vyhlášený Condor park v blízkosti Otavala.  
Vulkán Cotopaxi je od roku 2015 aktivní, proto můžete zkusit vystoupat na neméně atraktivní vrchol – Cayambe (5 790 m). První den věnujeme přesunu na horskou chatu, druhý den pak samotnému výstupu a cestě do Otavala. Výstup není rozhodně povinný, zájemcům jej zajistíme u ekvádorské agentury s veškerým servisem a komfortem (místní horští vůdci, vybavení, transport). Cena výstupu v roce 2019 (270 USD/osoba)

den 12

Otavalo

V Otavalu navštívíme centrum tradiční rukodělné výroby a největší indiánské trhy kontinentu. Právě tady patrně nakoupíte většinu suvenýrů, ale hlavně naplníte paměťové karty fotoaparátů sbírkou záběrů žen v tradičních krojích, morčat určených na talíř anebo šťavnatých a nám neznámých druhů exotického ovoce v místní tržnici. Odpoledne nás čeká delší přejezd do Baňos.

den 13

Baňos a vodopád Pailon del Diablo

Se zájemci se vydáme po staré pašerácké stezce nad kaňonem divoké řeky Pastaza. Cestou budeme obdivovat vysoké vodopády padající ze skalních stěn, stromové kapradiny, bambusové lesíky a vyzkoušíme si i jízdu „tarabitou", tedy jednoduchou lanovkou přes hluboký kaňon. Na oběd si dáme vynikajícího pstruha a celý den završíme u ohromných vodopádů Pailon del Diablo. Kdo chce, může den strávit relaxací v lázních Baňos, návštěvou ZOO, koupáním v horkých pramenech a prohlídkou městečka.

den 14 - 15

Chimborazo (6 310 m)

Autobusy, případně najatou dopravou přejedeme ke vstupu do národního parku Chimborazo.
Ubytujeme se ve vesnici San Pablo a podnikneme dvě různé túry pod majestátnou šestitisícovkou. Máme velkou šanci vidět stáda divokých lam – vikuní. Po celou dobu se budeme pohybovat ve výškách nad 3 850 metrů a při dobré viditelnosti budeme mít po oba dva dny Chimborazo jako na dlani.
Účastníci s vrcholovými ambicemi si opět mohou objednat výstup na samotný vrchol. Ubytujeme se na chatě přímo pod vrcholem Chimboraza a ještě před půlnocí budeme vyrážet na vrchol. Z něj už můžeme za svitu slunečních paprsků obdivovat neuvěřitelné výhledy na řadu dalších ekvádorských vulkánů a pustou krajinu. Po sestupu si krátce odpočineme a vrátíme se zpět do města Riobamba, kde se obě skupiny opět setkají. Cena výstupu byla v roce 2019 (260 USD/osoba) a zahrnovala místní horské vůdce, zapůjčení vybavení včetně oblečení, transport.

den 16

Ingapirca a Cuenca

Navštívíme nejvýznamnější ekvádorskou inckou památku - ruiny chrámu v Ingapirce a poté zamíříme dále na jih, kde leží město Cuenca, jehož historické centrum najdeme také na seznamu památek UNESCO. To se stane naší základnou na další dny.

den 17

Národní park Cajas

Nemusíme cestovat nijak daleko, abychom podnikli celodenní túru mezi mnoha nádhernými jezery národního parku Cajas. Do nadmořské výšky 4 100 m nás vyveze autobus, pak už se budeme jen s foťáky toulat neuvěřitelnou jezernatou krajinou. Stromy queňua (Polylepsis) jsou nejpomaleji rostoucí na světě a bizarnost zdejších rostlin je nepopsatelná.

den 18

Cuenca

Ačkoli je Cuenca třetím největším městem země, v malebném historickém centru se budete cítit velmi příjemně. Koloniální centrum je opět zapsáno na seznamu UNESCO a den se zde dá strávit velmi příjemně návštěvou kostelů, ranních květinových trhů, muzea klobouků (právě zde se vyrábí slavné „Panama hat“ – panamské klobouky). Večer se vydáme na noční přesun zpět na sever, do „našeho“ hotýlku v Quitu.

den 19 - 21

Quito - ČR

Den věnujeme návštěvě všech zajímavostí, které jsme v hlavním městě ještě nestihli omrknout. Sbalíme si všechny své věci a čeká nás už pouze přesun přes půl zeměkoule zpět do ČR.

den 20 - 23

Fakultativní prodloužení: Návštěva souostroví Galapágy

Výprava do Ekvádoru je jen jednou za život, proč si ji neprodloužit o návštěvu souostroví Galapágy? Ideální je čtyřdenní pobyt na malé jachtě s plnou penzí a anglicky hovořícím průvodcem.

Do jižní Ameriky nelétáme zase tak často, a proto nabízíme unikátní příležitost prodloužit si pobyt na jižní polokouli o velmi zajímavou exkurzi na Galapážské souostroví. Pobyt na Galapágách je možné zajistit před začátkem nebo po skončení zájezdového programu. Program na Galapágách je turisticky minimálně náročný a zajišťujeme jej ve spolupráci s ekvádorskými agenturami.

Program realizujeme formou pobytu na luxusní jachtě (kapacita cca 16-24 osob), která křižuje mezi jednotlivými ostrovy. Program je tak nejbohatší, každý půlden objevíte nová místa a dny na Galapágách tak strávíte nejefektivněji. Balíček služeb, který zajišťujeme, zahrnuje: letenku Quito – Galapágy – Quito, ubytování na jachtě (plná penze, anglicky mluvící místní průvodce). Každý den jsou zařazeny jedna až dvě exkurze na turisticky atraktivní lokality tak, aby i během relativně krátkého pobytu stihl návštěvník vidět z Galapág co možná nejvíce.

Cena pobytu na Galapágách závisí na počtu dní, které chcete na ostrovech strávit, a hlavně na kategorii ubytování, kterou si zvolíte. I ty nejlevnější turistické jachty jsou pro našince velmi komfortní a orientační cena čtyřdenní exkurze včetně letenky může začínat na cca 40 000 Kč.

Obecné informace

Doprava

LETECKÁ DOPRAVA

Letecká doprava z ČR do Ekvádoru není do ceny zájezdu zahrnuta. Nemáte-li vlastního oblíbeného prodejce letenek, rádi vám letenky zajistíme. Orientační cena se pohybuje kolem 28 000 Kč vč. tax. Obecně platí, že čím dříve je přihlášen dostatečný počet účastníků, tím dříve se kupují letenky a cena je nižší. Letenky nekupujeme dříve, dokud není 100 % šance, že se zájezd uskuteční. Standardně se létá z Prahy / Vídně přes USA do Quita.
Začátek a konec programu: Quito
Zájezd realizujeme od 6 do 12 osob.

PŘEPRAVA PO EKVÁDORU

K přepravě po Ekvádoru využíváme linky veřejné autobusové dopravy případně najatých jeepů, které jsou do ceny zájezdů zahrnuty.

Ubytování

NOCLEHY POD STŘECHOU

V průběhu zájezdu vždy nocujeme pod střechou, není tedy vůbec potřeba brát vlastní stan. V hlavním městě Quitu,  Otavalu a Cuence spíme v typickém koloniálním hotýlku v samotném centru města. Na trecích využíváme skromných horských chat anebo naopak velmi příjemných rodinných hostelů (dvou a vícelůžkové pokoje).
Chaty bývají zařízeny nuzněji než v Alpách, většinou se jedná o nevytápěné přístřešky, kde je k dispozici kuchyňka, postele s matracemi a toaleta. Chybí zde ale obsluha a není možné se na nich občerstvit.  Je proto nutné mít na těchto chatách dobrý spací pytel vyššího tepelného komfortu.
V Baňos a v Mindo jsou naší základnou jednodušší hotýlky přímo v centru městeček.

Stravování

VLASTNÍ STRAVOVÁNÍ

Při ubytování ve městech a na horských chatách není stravování zajištěno a účastníci se stravují z vlastních zásob. Na prvním treku kaňonem řeky Toachí a v některých menších městech jsou v rámci ceny zájezdu zajištěny snídaně. Na horských chatách bývá k dispozici kuchyňka s plynovým vařičem. Obecně jsou ceny potravin i pouličního občerstvení téměř na stejné úrovni jako v ČR, a to v obchodech i restauracích.

VODA

Voda z vodovodu není nikde pitná a je nutno ji vždy dezinfikovat. Po celou dobu zájezdu není problém kupovat vodu balenou.

Náročnost 3

3 - STŘEDNĚ NÁROČNÉ

Jedná se o 21 denní zájezd expedičního typu zaměřený na poznání pestré ekvádorské kultury, nejznámějších turistických treků s možností výstupů na nejvyšší vrcholky Ekvádoru. I když se nejedná o výstupy technicky náročné a jde se nalehko, velká nadmořská výška jistou fyzickou i psychickou odolnost vyžaduje.  Všechny strasti budou bohatě odměněny nezapomenutelnými a hlubokými zážitky. Program je koncipován tak, aby se účastníci mohli postupně aklimatizovat a rozchodit. Drtivou většinu času se budeme pohybovat ve výškách 2 800 m až 5 000 m. Tropického klimatu se tedy ani v této rovníkové zemi rozhodně bát nemusíte, spíše naopak. Hotelové pokoje nejsou vytápěné. Ve výškách nad 4 000 m můžeme počítat s nočními mrazíky. Před samotnými výstupy na plánované vrcholy se nocuje na horské chatě.

Vybavení

POVINNÉ VYBAVENÍ

Spací pytel vhodný i pro teploty kolem mínus 5°C, kvalitní a pohodlný batoh, čelovka, vysoké trekové boty a sandály.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 V rámci dvojic či trojic nádobí na vaření, přípravek na dezinfekci vody, trekové hole.

ZÁJEMCI O VÝSTUPY NA VRCHOLY

zimní outdoorové oblečení (včetně sněhových návleků, rukavic, čepice, příp. kukly), sluneční brýle na ledovec. Technické vybavení pro výstup (mačky, turistický cepín, sedací úvazek, karabinu s pojistkou zámku a helma) je zahrnuto do ceny výstupů a zajišťuje jej ekvádorská agentura.

Víza

Pro vstup Ekvádoru neplatí pro občany ČR a SR vízová povinnost. Aktuální situaci však doporučujeme prověřit na stránkách ministerstva zahraničních věcí. www.mzv.cz
Jednou z možností cesty do Ekvádoru je let s přestupem v Atlantě, v tomto případě je zapotřebí mít vyřízen biometrický pas a povolení ESTA (povolení tranzitu přes území USA). Žádost je nutné podat nejpozději 72 hodin před odletem, mějte však na paměti, že schválení žádosti může nějaký ten den trvat, proto doporučujeme nenechávat vyřízení na poslední chvíli. Pokud máte v cestovním pasu razítko např. z Íránu či dalších „vyloučených“ zemí, je nutné si vyřídit vízum, v loňském roce neměli klienti s vyřizováním víza kvůli přestupu v USA žádný problém.

Očkování

Do Ekvádoru není vyžadováno povinně žádné zvláštní očkování. Přesto není na škodu zkontrolovat si platnost očkování proti tetanu a nepodcenit očkování proti žloutence – hepatitidě typu „A“ a „B“ či břišnímu tyfu. Aktuální situaci doporučujeme prověřit v některém z očkovacích center, např. www.ockovacicentrum.cz, kde lze vaši cestu a očkování zkonzultovat.

Doplňující informace

Zájezd realizujeme od 6 do 12 osob.

Pro skupinky rádi připravíme akci dle vašich preferencí i v individuálním termínu, cena na vyžádání. 

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK. 

Podobné zájezdy