Ferraty

Ferraty Solné komory

Fotogalerie

Ferraty Solné komory

základní kurz pro začátečníky

Solná komora je jedním z přírodně nejrozmanitějších regionů Rakouska. Fascinující kombinace zalesněných hřebenů, skalnatých vrcholů a především mnoha velkých i malých jezer láká mnohé návštěvníky k opakovaným návštěvám. Zdejší zajištěné cesty všech stupňů obtížnosti vedou na vrcholy s ojedinělými výhledy na jezerní krajinu korunovanou zaledněným Dachsteinem. Během kurzu přelezeme pět velmi pestrých a zajímavých zajištěných cest, jejichž náročnost bude pozvolna gradovat. V malé skupině se naučíme správné technice jištění, efektivnímu a bezpečnému pohybu ve stěně, správné použití horolezeckého materiálu, plánovaní túry a mnoha dalším dovednostem.

Co se naučíme?
Výuková část naší ferratové školy vychází z naší metodické linie zajištěných cest (via ferrat). Pokud v problematice pohybu na zajištěných cestách patříte mezi staré mazáky, nikdo vás nenutí se teoretické ani praktické instruktáže účastnit. Pro valnou většinu účastníků je však tato mimořádná péče instruktorů příjemným bonusem, ne-li hlavním důvodem účasti.

Obsah:

 • základní manipulace s materiálem (uzly, navázání)
 • sedací a prsní úvazky (typy, doporučení)
 • k čemu a jak používat jistící pomůcky
 • technika sebejištění (lana, žebříky, traverzy, převisy)
 • technika chytů a stupů
 • bezpečnostní zásady pod stěnou a ve stěně
 • efektivita, technika a rychlost pohybu
 • základní plánování túr (obtížnost, počasí, časový rozvrh, orientace, tipy na výstupy)

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • dopravu mikrobusem
  • 2x (3x) ubytování v kempu/chatě
  • služby průvodce
  • kurzovné a skripta
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1

ČR – Rakousko

Odjezd v brzkých ranních hodinách. Odpoledne se budeme věnovat úvodnímu seznámení s horomateriálem a teoretickému výkladu tak, abychom se ještě v podvečer mohli vydat do první lehké zajištěné cesty. Následovat bude večerní přednáška o ferratách, případně prohlídka centra městečka.

den 2

Predigstuhl – Leadership Klettersteig a Mein Land – Dein Land

V plánu máme dvě kratší, ale velmi pěkné zajištěné cesty v oblasti Predigstuhl. Nejdříve se vyšplháme novou vzdušnou sportovní cestou Mein Land Dein Land (C) na samotný vrchol Predigstuhl (1 278 m) a pak ještě podnikneme výstup Leadership Kletttersteig (C).

den 3

Schmiedsteig Klettersteig a Laserer Alpin Klettersteig

Do programu závěrečného dne jsme zařadili dvě další krásné zajištěné cesty. Nejdříve zdoláme zajištěnou cestu Schmiedsteig Klettersteig (A-C) a jako závěrečný bonbónek sportovní fun-ferratu Laserer Alpin Klettersteig (B-C) nad jezerem Gosausee se vzdušným lanovým mostem a masivem Dachsteinu téměř za zády. Před zpáteční cestou se ještě vykoupeme v jezeře. Pozdě odpoledne ukončíme program a vrátíme se zpět do ČR.

den 4

Echerwand kletersteig

U čtyřdenní varianty bude pomyslným bombónkem Echerwand klettersteig (C/D - D) přímo nad Hallstattem s unikátním odkloněným žebříkem a ustící u vstupu do Solných dolů. Šikovní jedinci si mohou výzkoušet i úsek obtížnosti D v mírném převisu (lze obejít). Zájemci o prohlídku Solných dolů si mohou přijít na své, ostatní si vychutnají kávu či vrcholové pivko s výhledem na jezero a okolní hory. Odpoledne ukončení programu a odjezd zpět do ČR.

Obecné informace

Doprava

MIKROBUS

Odjezd v ranních hodinách z Brna do Rakouska. Z Prahy je zajištěna doprava přes České Budějovice a Linz do cílové destinace druhým mikrobusem. Kolem poledne příjezd obou skupin do kempu, kde budeme ubytováni obě noci. Předpokládaný návrat zpět do Brna a Prahy je poslední den kolem 22 hodin.
Nástupní místa: Brno, Praha, České Budějovice

Zájezd realizujeme od 6 do 16 osob

VLASTNÍ DOPRAVA

Sraz účastníků je v pátek nejpozději ve 14:00 hod. na parkovišti u vlakového nádraží v Obertraunu. Cena zájezdu v tomto případě činí 3 950 Kč (4 dny - 5 150 Kč, při ubytování v penzionu 5 450 Kč). Pokud budete nocovat v kempu, na místě se hradí 4 € parkovné za noc. Vzdálenost z Brna (Prahy) je přibliženě 400 km (4,5 hod).

Ubytování

Typ ubytování se liší dle termínu, v některých termínech jsou účastníci pro větší komfort ubytováni v dobře vybavených penzionech/chatách nedaleko od jezera. Chaty jsou vybaveny vlastní kuchyňkou i sociálním zařízením.

V termínech okolo letních prázdnin nocují účastníci ve vlastních stanech a spacácích v kempu. Kemp je vybaven moderním sociálním zařízením se sprchami s teplou vodou a malou společenskou místností k večernímu posezení. Na vyžádání je možné zajistit ubytování v pensionu i během letních měsíců.

Po domluvě skupiny je možná večerní návštěva termálních lázní v městě Bad Ischl.
 

Stravování

Stravu si zajišťuje každý účastník individuálně. Kuchyně v kempu i na chatě/penzionu je vybavena rychlovarnou konvicí a mikrovlnnou troubou. Vařič a nádobí je třeba si v kempu přinést vlastní. V místě je možnost navštívit místní restaurace či stánek s rychlým občerstvením.

Náročnost 2-3

Kurz pohybu po ferratách (zajištěných cestách) je určen nejen úplným začátečníkům, kteří nemají s touto outdoorovou aktivitou žádné zkušenosti, ale také všem, kteří se někdy na zajištěných cestách pohybovali, chtějí si rozšířit své znalosti a ujistit se ve správných návycích. Akce neklade na účastníky žádné nároky týkající se fyzické kondice, důležitá je pouze absence strachu z výšek a základní dovednosti pohybu v horském terénu. Plánované via ferraty jsou lehce či středně náročné (A-C), místy exponované. Každý den absolvujeme v rámci programu dvě zajištěné cesty, je tedy možné si program přizpůsobit podle aktuální kondice a některé cesty vynechat či zkrátit.

Vybavení

POVINNÉ VYBAVENÍ
 • sedací úvazek
 • prsní úvazek
 • nesešitá plochá smyce
 • jistící ferratový set
 • přilba
 
DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

odsedávací smyčka s karabinou, ferratové rukavice, brýle, čelovka. Podrobnější seznam povinného a doporučeného vybavení na zajištěné cesty.

Doplňující informace

Zájezd realizujeme od 6 do 16 osob.

Pro skupinky rádi připravíme akci dle vašich preferencí i v individuálním termínu, cena na vyžádání. Vhodné jsou termíny od půlky května do půlky října.

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK. 

Standartní odjezdová místa jsou Brno, Praha, České Budějovice. V případě nenaplnění minimálního počtu osob si CK vyhrazuje právo změnit vámi preferované odjezdové místo.

Podobné zájezdy