Vrcholy

Kompletní lavinový kurz

30.1. - 2.2.2020

Ubytování: Horská chata
Doprava: Vlastní
Stravování: Polopenze
Náročnost: 2-3

9 900 Kč

20.2. - 23.2.2020

Ubytování: Horská chata
Doprava: Vlastní
Stravování: Polopenze
Náročnost: 2-3

9 900 Kč

Kompletní lavinový kurz

Kompletní lavinový kurz je určen všem, kteří myslí pobyt v horách opravdu vážně a chystají se vydat mimo bezpečí lyžařských středisek, pro milovníky sněžnic, skialpů i freeridu. Bílá přikrývka dokáže být úžasná i nebezpečná zároveň. Naučte se s námi vše o sněhu, lavinách i zimním počasí, plánování zimní túry, pohybu v lavinovém terénu a především o lavinové prevenci a vyhodnocení lavinového nebezpečí. Procvičíme, jak se zachovat v případě pádu laviny, na co si dát před započetím záchranné akce pozor, jak správně použít lavinové vybavení i jak poskytnout zasypanému první pomoc.

Při lavinových neštěstích je zásadní právě rychlá kamarádská pomoc, neboť prvních 15 minut je pro zasypaného těch nejdůležitějších, z toho důvodu by lavinovou problematiku měl znát každý kdo se do volného terénu zimních hor vypraví.

Celý kurz probíhá na sněžnicích.

Základní osnova kurzu:

 • typy sněhu, faktory ovlivňující lavinu, taktika pohybu v lavinovém terénu
 • zásady práce s lavinovým vybavením
 • vyhodnocení lavinového nebezpečí, metoda kluzného bloku a Stop or Go
 • přístup do laviniště, záchrana a vyprošťění, první pomoc
 • lavinová prevence a rozbor lavinových neštěstí

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • 3x ubytování na horské chatě
  • 3x polopenze
  • služby horského vůdce UIAGM
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1

Čr - Slovensko

Po přejezdu na Slovensko vystoupíme na chatu, kde bude celý kurz probíhat. Večerní přednáška a úvod do problematiky, vyhodnocení lavinového nebezpečí, metoda Stop or Go, kluzný blok, měření sněhového profilu. Pět lavinových problémů, typy sněhu. Představení lavinového vybavení, které budeme následující den již potřebovat.

den 2

Praktické nácviky

Tento den začneme praktickým seznámením se s lavinovým vybavením, vyzkoušíme si vyhodnocení lavinového nebezpečí pomocí metod kluzného bloku a Stop or Go, také změříme sněhový profil. Večer, v teple chaty, se budeme věnovat činnosti po pádu laviny. Přístup do laviniště, vyhledávání v jednotlivci či skupině, organizace záchranných prací. Naučíme se základům poskytnutí první pomoci v zimních horách. Reakce v případě vzniku omrzlin, pravidla prevence hypotermie.

den 3

Záchranné práce

Od rána se budeme věnovat nácvikům práce s lavinovým kompletem a záchranným pracím. Prakticky si vyzkoušíme vyprošťování osob zasypaných lavinou. Možnost vyzkoušet si zasypání sněhem a simulovat tak lavinu. Organizace záchranných prací a spolupráce s horskou službou. Odpolední a večerní přednáška o plánování túr a taktice pohybu v lavinovém terénu, vztah lavinového stupně a sklon svahu, přeměna sněhu v závislosti na počasí. Interpretace lavinové předpovědi a kde ji získat, weby a aplikace.

den 4

Komplexní modelové nácviky

Ráno pro vlastní poučení rozebereme lavinové neštěstí, která se stala. Dopoledne se budeme věnovat komplexním modelovým nácvikům, kde využijeme všechny nové dovednosti. Odpolední sestup z chaty zpět k autům, odjezd.

Obecné informace

Doprava

Doprava není do ceny zájezdu zahrnuta. Sraz účastníků je v odpoledních hodinách, místo srazu se mění dle aktuálních sněhových/lavinových podmínek (Popradské pleso, Zelené pleso, Studená Dolina případně Žiarská dolina).

Odjezd poslední den po poledni. Individuálním zájemcům se pokusíme zajistit spolujízdu s vůdcem či ostatními účastníky.
6 účastníků = 1 horský vůdce UIAGM

Ubytování

Ubytováni budeme na horské chatě ve více-lůžkových pokojích se společným sociálním zařízením. Je nutné mít vlastní spacák. 
Konkrétní chata bude zvolena dle aktuálních sněhových/lavinových podmínek. Drobné specifikace ubytování se mohou lišit dle aktuálně zvolené chaty.

Stravování

V ceně kurzu je zahrnuta polopenze. Snídaně je podávána formou švédských stolů (několik druhů sýra, salámů, čaj a káva, müsli, mléko, jogurt, pečivo), na túry dostanete také horkou vodu na čaj. V ceně zájezdu je zahrnuta večeře v podobě hlavního chodu. Stravování v průběhu dne je nutné si zajistit z vlastních zásob (sušenky, čokoládu a drobné pamlsky lze zakoupit v omezeném množství na chatě, rozhodně ale nepočítejte s prodejem jako v supermarketu).

Náročnost 2-3

Ačkoli je možné se zájezdu zúčastnit i bez předchozí zkušenosti se sněžnicemi či lavinovou problematikou, předpokládáme alespoň průměrnou fyzickou zdatnost účastníků. Program je koncipován jako celodenní pohyb v zimním terénu.

Většinu času strávíme v blízkém okolí chaty nácvikem. První den je nutné si všechny věci vynést na horskou chatu (výstup na chatu trvá cca 2,5 – 3,5 hod).

Vybavení

POVINNÉ VYBAVENÍ
 • sněžnice, trekové hole s velkými košíčky,
 • lavinový vyhledávač (pípák), lavinová lopata, lavinová sonda,
 • zimní obuv a návleky na boty,
 • nepromokavá bunda a kalhoty (membrána Gore-Tex, Dermizax, Cutan), softshellová (fleecová) bunda, sada spodního prádla (nejlépe vlněného), ponožky (+rezervní), termoska, případně láhev na pití nebo camelback (1,5 – 2 l), tenké prodyšné rukavice (softshell, Windstopper), teplé rukavice, čepice,
 • kvalitní sluneční brýle, ochranný krém proti slunci, pomáda na rty (obojí  s ochranným faktorem min. 20), čelovka (co nejmenší), hygienická vložka do spacáku pro spaní na chatách.
   
DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

čelenka, šátek, hygienické potřeby, náhradní spodní prádlo, bavlněné tričko, mapa, GPS.
Podrobnější seznam povinného a doporučeného vybavení na pohyb v zimní přírodě.

Doplňující informace

Pro skupinky rádi připravíme akci dle vašich preferencí i v individuálním termínu, cena na vyžádání. Vhodné jsou termíny od půlky prosince do půlky března.

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK.