Expedice & exotika

Silvestrovská Barma

Fotogalerie

Silvestrovská Barma

Není dnes už nic neobvyklého, že se v zimě čím dál častěji inspirujeme ptactvem migrujícím do teplých krajin. Obzvlášť vkročení do nového roku by určitě zasluhovalo okatější způsob oslavy než hudrování na silvestrovský televizní program a naříkání nad počtem snězených jednohubek či chlebíčků.

Letadlem přistaneme v Mandalayi, druhém největším městě Barmy, kde se nám poštěstí navštívit jednu z nejuctívanějších buddhistických svatyní v celé zemi Mahamuni Paya se čtyřmetrovou soškou sedícího Buddhy Mahamuni. Mnohé svatyně se nám nabídnou také při výstupu na Mandalay Hill, kde patří k nejnavštěvovanějším Sandamuni Paya nebo Kuthodaw Paya. Tradiční barmský dřevěný klášter Shwenandaw nám bude připomínkou Mandalayského palác, jehož komplexu byl kdysi součástí. Rozhodně nás nemine ani mandalayská kultura, například v podobě loutkového divadla či nakouknutí na umělecké zpracování jadeitu na šperky.

Poplujeme lodí po Irawadi přímo do Mingunu, kde nás čeká obří Mingun Paya, devadesátitunový zvon označovaný za největší nepoškozený zvon na světě a také „polárkový dort“, u kterého nehrozí žádný stres nad počtem kalorií, neboť se jedná o chrám nesoucí tuto přezdívku pro svůj půvab a lehkost. Dále bývalé královské město Amarapura, teakový most U Bein přes jezero Taungthaman či nedaleký klášter Maha Ganayon Kyaung.


Před velkou silvestrovskou nocí nás čeká přejezd do Baganu a silvestrovská večerní návštěva zlaté pagody Šwezigon. Do nového roku vstoupíme tou správnou nohou, protože nás ráno čeká novoroční let balonem. Ještě před návratem budeme mít možnost poznat městečko Tandwe či Yangon a dokonce se nejednou vykoupat v Indickém oceánu, výletovat za slony nebo na kole mezi chrámy. 

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • dopravu autobusy a pronajatými mikrobusy
  • 8x ubytování v hotelu
  • služby průvodce
  • služby místního průvodce v Mandalay
  • pojištění storna zájezdu
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

  Za příplatek

  • letenka
  • vstupné do památek
  • cestovní pojištění
  • členství a pojištění Alpenverein

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1

ČR - Mandalay

Odlet z ČR do Barmy.

den 2

Mandalay a Mahumani Paya

Odpolední přílet do Mandalaye, ubytování. Večer návštěva známé svatyně zlatého Buddhy Mahamuniho.

den 3

Mandalay Hill, Sandamuni Paya, Kuthodaw Paya, Shwenandaw, Shwe In Bin Kyaung

Hlavní město posledního nezávislého barmského království vám bude ležet u nohou, pokud vyšplháte nebo vyjedete na Mandalay Hill, lemovaný mnoha svatyněmi. Z dalších místních pagod patří k nejnavštěvovanějším Sandamuni Paya, Kuthodaw Paya s mramorovými záznamy buddhistického kánonu. Teakový klášter Shwenandaw kdysi tvořil součást komplexu mandalayského paláce, teakový klášter Shwe In Bin Kyaung pochází z konce devatenáctého století. Královský palác, obklopený kanálem a silnými zdmi stále vyhlíží impozantně, ač byl celý komplex poškozen během bojů na konci druhé světové války. Mandalayské živé umění představuje loutkové divadlo, výroba zlatých lupínků a třeba umělecké zpracování jadeitu na drahé šperky. 

den 4

Mingun, Mingun Paya, Amarapura, Maha Ganayon Kyaung

Plavba lodí po veletoku Irawadi do Mingunu. V Mingunu se nachází obří Mingun Paya, která měla být největší pagodou na světě. Přestože plány jejich tvůrců nebyly naplněny a byla těžce poškozena zemětřesením, jsou i pouhé zbytky dostatečně impozantní. Devadesátitunový zvon v Mingunu je označovaný za největší nepoškozený zvon na světě.  Do třetice se zde nachází chrám, pro svůj půvab a lehkost přezdívaný „polárkový dort“. Bývalé královské město Amarapura je známé především svým teakovým mostem U Bein, který se klene přes jezero Taungthaman. V nedalekém klášteře Maha Ganayon Kyaung žije několik tisíc mnichů. 

den 5

Silvestrovská večerní návštěva zlaté pagody

Přejezd do Baganu, unikátního archeologického areálu několika tisíc chrámů. Navečer návštěva zlaté pagody Šwezigon.
 

den 6

Novoroční let balonem a výlet na kole mezi chrámy

Fakultativně novoroční ranní let balonem nad archeologickým areálem. Celodenní výlet na kole mezi chrámy, návštěva manufaktury uměleckých lakovaných předmětů.
 

den 7

Vyhlídková věž, cyklovýlet po areálu, Pagan - Tandwe

Dopolední výstup na vyhlídkovou věž a další putování na kole areálem. Odpoledne přelet z Paganu do Tandwe. Západ slunce nad mořem v N´Gapali Beach, opulentní rybí večeře
 

den 8

Oddechový den

Celodenní koupání v Indickém oceánu. Fakultativně šnorchlování, rybaření, nebo výlet za slony.

den 9

Přejezd do Yangonu

Dopolední koupání. Odpoledne a v noci přejezd pohodlným autobusem do Yangonu 

den 10

Yangon a zlatá pagoda Šwedagon

Prohlídka největšího města Myanmaru, které své nynější jméno nese od roku 1989, kdy bylo z názvu Rangún přejmenováno na Yangon. Dále nás čekají nákupy na vyhlášeném uměleckém tržišti a příjemně strávený podvečer u zlaté pagody Šwedagon.

den 11

Odlet domů

Čas našeho odletu zpátky do ČR.

Obecné informace

Doprava

Letecká doprava z ČR do Barmy není do ceny zájezdu zahrnuta. Nemáte-li vlastního oblíbeného prodejce letenek, rádi Vám letenky zajistíme. Orientační cena se pohybuje 35 - 40 000 Kč  vč. přeletu v rámci Barmy.
Začátek programu Mandalay, konec Yangon (Rangoon)
Zájezd realizujeme od 6 do 14 osob.
K přepravě po Barmě využíváme místní autobusy, transfery či taxi službu, které jsou zahrnuty do ceny zájezdu. V rámci zájezdu využijeme i přelet z Paganu (Baganu) do Thandwe, který zakoupíme společně s hlavní letenkou.

Ubytování

Budeme nocovat v místních hotelích a penzionech, v převážně 2 lůžkových pokojích. Ve většině případů je snídaně v ceně.
 

Stravování

Stravování je po celou dobu zájezdu v místních restauracích, na trzích či v pouličních stáncích. V Barmě je příjemně levně a tak budeme restaurací a stánků využívat kdykoli to jen bude možné. Pro ušetření váhy v batohu si s sebou neberte žádné čerstvé ovoce ani zeleninu (je ho tam spousta). Potraviny není problém průběžně doplňovat. Ve většině hotýlků je v ceně snídaně!
Vodě z vodovodu se doporučujeme vyhnout, případně ji převařit. Po celou dobu zájezdu je možné kupovat vodu balenou. Ve většině hotýlků bývá na pokoji varná konvice. 
 

Náročnost 1

Jedná se o 11 denní zájezd expedičního typu zaměřený na poznání nejzajímavějších míst Barmy. Obtížnost vlastního programu není pro nikoho limitující. Z běžných procházek a návštěv archeologických lokalit, klášterů, trhů a muzeí obtížnostně vyčnívá snad pouze jízda na kole po rozlehlém archeologickém areálu Baganu. Nicméně ani tato aktivita není obzvláště náročná. Výlety jsou na lehko a není třeba žádného specifického vybavení.

Víza

Pro vstup do Barmy platí pro občany ČR vízová povinnost. Vízum lze ovšem snadno vyřídit elektronicky. S vyřízením víza vám kancelář případně pomůže.Aktuální situaci však doporučujeme prověřit na stránkách ministerstva zahraničních věcí: www.mzv.cz

Očkování

Do Barmy není vyžadováno povinně žádné zvláštní očkování. Přesto není na škodu zkontrolovat si platnost očkování proti tetanu a nepodcenit očkování proti žloutence – hepatitidě typu „A“. Malaričtí komáři se v době sucha, tedy v době naší návštěvy, vyskytuji v zanedbatelném množství. Navíc létají pouze v době jitra a stmívání – dostatečnou ochranou jsou dlouhé rukávy a nohavice + repelent.
Prověřit si doporučená očkování do Barmy zde.

Doplňující informace

Bezpečnostní situace
Občas se v médiích, včetně informačních stránek MZV, vyskytnou poplašné zprávy v souvislosti s etnickou skupinou Rohingyů. Čas od času propukající nepokoje jsou omezeny na odlehlé oblasti, do kterých ostatně vláda cizince vůbec nepouští. Nejedná se ani o terorismus, který by měli aktéři tendenci přenášet do turisty navštěvovaných regionů Barmy. Barma patří fakticky k nejbezpečnějším, nejpříjemnějším a nejpřátelštějším zemím světa!

Podobné zájezdy