Expedice & exotika

Mexiko - Karibik a Pico de Orizaba

Fotogalerie

Mexiko - Karibik a Pico de Orizaba

od moře do oblak

Mexiko je přívětivou a exotickou zemí mnoha tváří. Proslulo vynikající kuchyní, výrazným kulturním bohatstvím a přírodními krásami. Během 16 denní expedice navštívíme nejvyšší vulkány Střední Ameriky, které zdobí ledovcové čepice a úchvatné vrcholové krátery. Po náležité aklimatizaci se pokusíme o výstup na Pico de Orizaba, nejvyšší vrchol celého Mexika. Odpočinek po fyzické námaze nabídnou návštěvy poklidných „puebel", pestrobarevných tržišť, termálních koupališť, pyramid Teotihuacánu a především závěrečný relax na plážích Karibiku, při šnorchlování na korálech a ve vodních parcích. Nezapomeneme ani na prohlídku hlavního města Ciudad de México, největšího náměstí latinské  Ameriky (El Zócalo), domu Fridy Cahlo a samozřejmě si vychutnáme exotické ovoce, čerstvé džusy, voňavé kukuřičné tortily i tradiční čokoládu.

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • 11x ubytování v hotelích
  • 2x ubytování na horských chatách
  • 5x snídaně + plná penze na Pico de Orizaba
  • pozemní doprava po Mexiku
  • vstupy do NP v rámci programu
  • vstupné do Teotihuacán
  • servis místní agentury na Pico de Orizaba
  • zapůjčení vybavení pro výstup na Iztaccíhuatl a Pico de Orizaba
  • služby českého a mexického průvodce, horské vůdce na Pico de Orizaba
  • pojištění storna zájezdu
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

  Za příplatek

  • letenky Praha – Cancún – Ciudad de México (cca 20-25 000 Kč)
  • vstupné v rámci programu
  • cestovní pojištění

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1-2

ČR - Ciudad de México

Přelet do Ciudad de México. Hlavní město se nachází v nadmořské výšce 2 240 m, a tak nám už druhý den zájezdu, přestože se budeme pohybovat ve městě, poslouží jako slušná aklimatizace. V ranních hodinách navštívíme největší náměstí latinské Ameriky, velkolepé El Zócalo, spatříme nástěnné malby Diega Rivery, navštívíme některá z pestrobarevných pouličních tržišť a v neposlední řadě také malebný hrad Chapultepec. Jediný severoamerický královský hrad, který sloužil jako opravdové vladařské sídlo. Variantou je dům věhlasné Fridy Cahlo. Noc strávíme pod střechou stejného hotelu.

den 3

Pyramidy Teotihuacánu

Jako první z celého dne navštívíme skvosty prehispánské mexické kultury, proslulé teotihuakánské pyramidy. V odpoledních hodinách se za pomoci autobusu přesuneme pod stratovulkán Nevado de Toluca do města Toluca, kde se ubytujeme.

den 4

Nevado de Toluca

Čtvrtý den podnikneme buď aklimatizační výstup na vrchol Nevado de Toluca 4 680 m nebo přechod tohoto vrcholu v rámci celodenní túry po hřebeni kráteru. V případě nepříznivého počasí se vydáme kolem jezer Slunce a Luny, přiléhajících k úpatí sopky. Návrat do hotelu ve městě Toluca.

den 5

„Pueblo mágico“ Taxco s termálním koupalištěm Ixtapan de la Sal

Po horském výšlapu předchozího dne, dočerpáme síly ve města Ixtapan de la Sal, kde navštívíme místní termální koupaliště a vodní zábavní park. Variantou je návštěva národního parku Grutas de Cacahuamilpa s nádhernou krasovou jekyní. Noc strávíme v jednom z tamních hotelů.

den 6

Refugio Altzomoni

V ranních hodinách přejedeme k sopce Iztaccíhuatl, třetí nejvyšší hoře Méxica. Od chaty Altzomoni 4 025 m podnikneme aklimatizační túru s možností výstupu k bivaku Refugio de los Cien 4 780 m. Výstup by nám na lehko neměl zabrat více než 2 – 3 hodiny. V podvečer si odpočineme a na chatě Altzomoni přenocujeme. Spíse na postelích s matrací, je zde třeba mít vlastní spacák.

den 7

Výstup na vrchol Iztaccíhuatl 5 286 m

V brzkých ranních hodinách zahájíme výstup na samotný vrchol. Dle sněhových podmínek je s sebou třeba nést mačky a cepín. Po zdolání vrcholu sestoupíme stejnou cestou k chatě Altzomoni, kde se navečeříme. Posléze sjedeme do malebného města Puebla, tam přenocujeme.

den 8

Odpočinkový den v Pueble

Síly na další vysokohorský výstup nabereme v Pueble, oslnivém centru koloniální architektury zapsaném v roce 1987 na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Během dne si prohlédneme historické centrum města s jeho velkolepou katedrálou, skvostnou kaplí Rosário i místními tradičními trhy. Navštívíme čtvrť umělců, ulici sladkostí či archeologickou zónu Cholula. V neposlední řadě také nesmíme zapomenout ochutnat tradiční pueblanské jídlo MOLE.

den 9

Přesun k Pico de Orizaba

Po snídani se přesuneme k Pico de Orizaba, abychom zakempovali v upátí přilehlé hory Sierra Negra (3 900 m), odkud následujícího dne vyrazíme k vrcholu. Uskutečníme poslední aklimatizační procházku, navečeříme se a záměrně brzy (cca kolem 19:00) se uložíme do stanů k spánku.

den 10-11

Výstup na Pico de Orizaba

V 1 hodinu ráno nás vyzvedne jeep, který nás přiblíží k výchozímu bodu a zahájíme výstup. Při dobré kondici a klimatických podmínkách je vrcholu možné dosáhnout přibližně za 6 hodin. Tato varianta výstupu jižní stranou nabízí technicky méně náročnou možnost výstupu, neboť nejdeme přímo po ledovci. Mačky a cepíny jsou zde však v posledních úsecích taktéž zapotřebí. Po zdárném sestupu zpět do bivaku Piedra Grande přejedeme jeepy do Tlachichucy a přejede mzpět do "našeho" hotelu do Puebly. V případě špatného počasí lze následující den použít jako rezervní. Jinak přesun zpět do Mexiko City s návštěvou kostela a centra Pyramid de Cholula, prohlídka zbylých památek v Mexiko City a večeřní procházka.

den 12

Přelet do Cancúnu

Většinu dne obětujeme leteckému přesunu do karibského Cancúnu. V ideálním případě však odpoledne stihneme vyhlášenou Playa Delfines a nedalekou rybí restauraci. Nocleh v Playa de la Carmen.

den 13-14

Relax na pláži, přírodní aquapark Xel-ha

Vybírat můžete z celé řady lákadel. Čekají nás Mayské pyramidy u městečka Tulum, odpoledne pak šnorchlování v krasových „Cenotes“ Následující den doporučujeme plavbu trajektem na ostrov Conzumel a odpolední šnorchlování z katamaranu na zdejším druhém nejdelším korálovém útesu na světě.

Variantou je unikátní vodní svět Xel-ha (či Xcaret) nacházející se uprostřed oblasti Májské Rivéry či koupání na zdejších bílých plážích.

den 15-16

Volný den, Cancún - ČR

Dle časového harmonogramu letenek poslední koupání v moři či výlet do okolí a odlet zpět do ČR.

Obecné informace

Doprava

Letecká doprava z ČR do Méxica není do ceny zájezdu zahrnuta. Nemáte-li vlastního oblíbeného prodejce letenek, rádi Vám letenky zajistíme. Orientační cena se pohybuje kolem 20-25 000 Kč  vč. přeletu v rámci Mexika.
Začátek programu: Ciudad de Mexiko
Konec programu: Cancún
Zájezd realizujeme od 6 do 14 osob.

PŘEPRAVA PO MÉXICU

V hlavním městě si vypůjčíme dodávku, kterou budeme mít k dispozici až po přelet do Cancúnu. Ta nám bude sloužit i jako "deposit" aktuálně nepotřebných věcí. Během výstupů budeme využívat terénní auta, v Cancúnu pak i místní autobusy.

Ubytování

Ve městech budeme nocovat v místních hotelích a penzionech ve dvoulůžkových pokojích. V horách budeme spát na horských chatách. Pokud by byly plné,či jsme zvolili jižní výstupovou cestu na Pico de Orizaba, existuje varianta, že využijeme zapůjčených stanů. S sebou si proto vezmeme pouze karimatku a spacák. Všechna místa na stanování jsou dostupná autem, takže není třeba nosit stan ani těžký batoh na zádech.

Stravování

Stravování je zajištěno formou snídaně pouze v některých hotelích. V horách během výstupu na Pico de Orizaba máme plnou penzi. Budeme využívat lahodné mexické kuchyně, potraviny není problém průběžně doplňovat. V podstatě sebou ani není třeba brát vařič, jelikož všude je dostatek možností jídlo koupit.

VODA

Vodě z vodovodu se doporučujeme vyhnout, případně ji desinfikovat. Po celou dobu zájezdu je možné kupovat vodu balenou.

Náročnost 3-4

Jedná se o 16 denní zájezd expedičního typu. Výlety do národních parků a hor se budou prolínat s návštěvou kulturních památek a měst. Bude tedy čas si mezi jednotlivými výstupy odpočinout. Všechny túry a výlety jsou nalehko, bez nutnosti nošení těžkých batohů. Samotný výstup není nijak technicky náročný, všechny vrcholy jsou dostupné turisticky. Na Pico de Orizaba volíme jednodušší výstupovou trasu, kde není nutné překonávat ledovec. Variantou je i severní výstupová cena přes ledovec. Náročnost výstupů je dána především nadmořskou výškou hlavních vrcholů, na které je třeba ve vrcholový den vystoupat přes 1 300 m. Výstup však není povinný a lze jej vynechat.

Vybavení

POVINNÉ VYBAVENÍ

Spací pytel vhodný i pro teploty kolem mínus 5°C, karimatka, kvalitní a pohodlný batoh (stačí středně velký 30 - 40l), čelovka, vysoké trekové boty a sandály, nepromokavá bunda, teplé oblečení, rukavice (i teplé), čepice, návleky, termoprádlo, sluneční brýle s dobrým filtrem.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

přípravek na dezinfekci vody, trekové hole.

Garant akce

Jméno Miguel Angel Aceves Herrera jasně napoví, že pro "Majka" je Mexiko domovem a je tak jedním z nejpovolanějších. Rád vás seznámí s kulturou, zvyky, tradicemi, zkrátka vším co vás bude o Mexiku zajímat. Aktuálně žije v Čechách s rodinou a snaží se naučit česky. Doprovázet ho bude i česky hovořící průvodce.

Víza

Pro vstup do Mexika neplatí pro občany ČR a SR vízová povinnost. Aktuální situaci však doporučujeme prověřit na stránkách ministerstva zahraničních věcí: www.mzv.cz. Pozor pouze při letech s mezipřistáním v USA (snažíme se jim vyhnout), kde již vzníká povinnost na vízum či ESTA.

Očkování

Stejně jako do všech zemí mimo Evropu a USA je více než doporučeníhodné očkování proti žloutence – hepatitidě typu A i B a platné očkování proti tetanu. Jiná větší rizika v Mexiku nehrozí.
Aktuální situaci doporučujeme prověřit v některém z očkovacích center, např. www.ockovacicentrum.cz/, kde lze vaši cestu a očkování zkonzultovat.

Doplňující informace

Většina vstupů na kulturní památky a do aquaparku je započítána v ceně zájezdu. Kurz mexického pesa se pohybuje okolo 1 peso = 1,5 Kč a obecně se ceny potravin a služeb podobají cenám v ČR. Např. ovoce a zelenina či jídlo zakoupené v pouličních stáncích je ekonomičtější než u nás, ceny v restauracích jsou srovnatelné. Zhruba 500 pesos/den/osoba za jídlo a pití by mělo být dostačující či až mírně nadhodnocené.

Zájezd realizujeme od 6 do 14 osob.

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK. 

Pro skupinky rádi připravíme akci dle vašich preferencí i v individuálním termínu, cena na vyžádání. 

Podobné zájezdy