Expedice & exotika

Mexiko

Fotogalerie

13.4. - 28.4.2019

Ubytování: Chata/Penzion
Doprava: Letadlo
Stravování: Snídaně
Náročnost: 3-4

39 500 Kč

Mexiko

od moře do oblak

Mexiko je přívětivou a exotickou zemí mnoha tváří. Proslulo vynikající kuchyní, výrazným kulturním bohatstvím a přírodními krásami. Během 16 denní expedice navštívíme nejvyšší vulkány Střední Ameriky, které zdobí ledovcové čepice a úchvatné vrcholové krátery. Po náležité aklimatizaci se pokusíme o výstup na Pico de Orizaba, nejvyšší vrchol celého Mexika. Odpočinek po fyzické námaze nabídnou návštěvy poklidných „puebel", pestrobarevných tržišť, termálních koupališť, pyramid Teotihuacánu a především závěrečný relax na plážích Karibiku a ve vodních parcích. Nezapomeneme ani na prohlídku hlavního města Ciudad de México, největšího náměstí latinské  Ameriky (El Zócalo), domu Fridy Cahlo a samozřejmě si vychutnáme exotické ovoce, čerstvé džusy, voňavé kukuřičné tortily i tradiční čokoládu.

 

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • 12x ubytování v hotelích
  • 2x ubytování na horských chatách
  • 1x spaní ve stanu
  • 6x snídaně
  • pozemní doprava po Mexiku
  • vstupy do NP v rámci programu
  • vstupné do Casa Azul Frida Cahlo
  • vstupné do Teotihuacán
  • servis místní agentury na Pico de Orizaba
  • zapůjčení vybavení pro výstup na Iztaccíhuatl a Pico de Orizaba
  • služby českého a místního průvodce, horského vůdce
  • pojištění storna zájezdu
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

  Za příplatek

  • letenky Praha – Cancún – Ciudad de México (cca 25 000 Kč)
  • vodní svět Xel-ha (Xcaret)
  • cestovní pojištění

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1-2

ČR - Ciudad de México

Přelet do Ciudad de México. Hlavní město se nachází v nadmořské výšce 2 240 m, a tak nám už druhý den zájezdu, přestože se budeme pohybovat ve městě, poslouží jako slušná aklimatizace. V ranních hodinách navštívíme největší náměstí latinské Ameriky, velkolepé El Zócalo, spatříme nástěnné malby Diega Rivery a zastavíme se u domu věhlasné Fridy Cahlo. Odpoledne navštívíme některá z pestrobarevných pouličních tržišť a v neposlední řadě také malebný hrad Chapultepec. Jediný severoamerický královský hrad, který sloužil jako opravdové vladařské sídlo. Noc strávíme pod střechou stejného hotelu.

den 3

Pyramidy Teotihuacánu

Jako první z celého dne navštívíme skvosty prehispánské mexické kultury, proslulé teotihuakánské pyramidy. V odpoledních hodinách se za pomoci autobusu přesuneme pod stratovulkán Nevado de Toluca. Po cestě se navečeříme a podstoupíme aklimatizační nocleh ve stanech ve výšce cca 4 000 m. Je možné nocovat i níže v 3 500 m. Stanuje se poblíž parkoviště a není tedy třeba nést stan v batohu.

den 4

Nevado de Toluca

Čtvrtý den podnikneme buď aklimatizační výstup na vrchol Nevado de Toluca 4 680 m nebo  přechod tohoto vrcholu v rámci celodenní túry po hřebeni kráteru. V případě nepříznivého počasí se vydáme kolem jezer Slunce a Luny, přiléhajících k úpatí sopky. Do následujícího dne přenocujeme v hotelu v nedalekém městě Toluca.

den 5

„Pueblo mágico“ Taxco s termálním koupalištěm Ixtapan de la Sal

Po horském výšlapu předchozího dne, dočerpáme síly návštěvou malebného městečka Taxco, proslulého zpracováním stříbra. Po obědě se přesuneme do města Ixtapan de la Sal, kde navštívíme místní termální koupaliště a vodní zábavní park. Noc strávíme v jednom z tamních hotelů.

den 6

Refugio Altzomoni

V ranních hodinách přejedeme k sopce Iztaccíhuatl, třetí nejvyšší hoře Méxica. Od chaty Altzomoni 4 025 m podnikneme aklimatizační túru s možností výstupu k bivaku Refugio de los Cien 4 780 m. Výstup by nám na lehko neměl zabrat více než 2 – 3 hodiny. V podvečer si odpočineme a na chatě Altzomoni přenocujeme.  Je zde třeba mít vlastní spacák.

den 7

Výstup na vrchol Iztaccíhuatl 5 286 m

V brzkých ranních hodinách zahájíme výstup na samotný vrchol. Dle sněhových podmínek je s sebou třeba nést mačky a cepín. Po zdolání vrcholu sestoupíme stejnou cestou k chatě Altzomoni, kde se navečeříme. Posléze přejedeme do malebného města Puebla, tam přenocujeme.

den 8

Odpočinkový den v Pueble

Síly na další vysokohorský výstup nabereme v Pueble, oslnivém centru koloniální architektury zapsaném v roce 1987 na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Během dne si prohlédneme historické centrum města s jeho velkolepou katedrálou, skvostnou kaplí Rosário i místními tradičními trhy. Navštívíme čtvrť umělců, ulici sladkostí či archeologickou zónu Cholula. V neposlední řadě také nesmíme zapomenout ochutnat tradiční pueblanské jídlo MOLE.

den 9

Přesun k Pico de Orizaba

Po snídani se přesuneme k Pico de Orizaba, abychom zakempovali v upátí přilehlé hory Sierra Negra (3 900 m), odkud následujícího dne vyrazíme k vrcholu. Uskutečníme poslední aklimatizační procházku, navečeříme se a záměrně brzy (cca kolem 19:00) se uložíme do stanů k spánku.

den 10-11

Výstup na Pico de Orizaba

V 1 hodinu ráno nás vyzvedne jeep, který nás přiblíží k výchozímu bodu a zahájíme výstup. Při dobré kondici a klimatických podmínkách je vrcholu možné dosáhnout přibližně za 6 hodin. Tato varianta výstupu jižní stranou nabízí technicky méně náročnou možnost výstupu, neboť nejdeme přímo po ledovci. Mačky a cepíny jsou zde však v posledních úsecích taktéž zapotřebí. Po zdárném sestupu zpět do bivaku Piedra Grande přejedeme jeepy do Tlachichucy. Zde se navečeříme a přenocujeme. V případě ideálních podmínek strávíme následující den odpočinkem či návštěvou Tlaxcaly.

den 12

Přelet do Cancúnu

Většinu dne obětujeme leteckému přesunu zpátky do karibského Cancúnu, kde jsme první den cesty přesedali na vnitrostátní let do Ciudad de México. Tam se ubytujeme v hotelu. Pokud nám zbydou síly a čas budeme pokračovat večerní prohlídkou města.

den 13-14

Relax na pláži, přírodní aquapark Xel-ha

Jeden den strávíme relaxováním na jedné z nejhezčích Cancúnských plaží Playa de los Delfines. Na oběd si zajdeme do vynikající restaurace Galeón del Caribe, kde podávají typické krevetové ceviche či pescadillas. V odpoledních hodinách bude následovat volný program.

Den následující navštívíme unikátní vodní svět Xel-ha (či Xcaret) nacházející se uprostřed oblasti Májské Rivéry. Užijeme si šnorchlování a řadu dalších atrakcí zasazených do překrásné krajiny karibského pobřeží.

den 15-16

Volný den, Cancún - ČR

Den bude vyhrazen pro volný program na pláži či ve městě. Zájemci mohou případně podniknout výlet lodí na Isla de mujeres, navštívit pyramidy v Tulumu či pyramidy v Chichén Itzá. Odlet zpět do ČR.

Obecné informace

Doprava

Letecká doprava z ČR do Méxica není do ceny zájezdu zahrnuta. Nemáte-li vlastního oblíbeného prodejce letenek, rádi Vám letenky zajistíme. Orientační cena se pohybuje kolem 25 000 Kč  vč. přeletu v rámci Mexika.
Začátek programu: Ciudad de Mexiko
Konec programu: Cancún
Zájezd realizujeme od 6 do 14 osob.

PŘEPRAVA PO MÉXICU

V hlavním městě si vypůjčíme dodávku, kterou budeme mít k dispozici až po přelet do Cancúnu. Ta nám bude sloužit i jako "deposit" aktuálně nepotřebných věcí. Během výstupů budeme využívat terénní auta, v Cancúnu pak i místní autobusy.

Ubytování

Ve městech budeme nocovat v místních hotelích a penzionech, v převážně 2-4 lůžkových pokojích. V horách budeme spát na horských chatách. Pokud by byly plné, využijeme zapůjčených stanů. S sebou si proto vezmeme pouze karimatku a spacák. Všechna místa na stanování jsou dostupná autem, takže není třeba nosit stan na zádech.

Stravování

Stravování je zajištěno formou snídaně pouze v některých hotelích a v horách během výstupu na Pico de Orizaba. Většinu jídla si musejí účastníci zájezdu obstarat sami. Budeme využívat lahodné mexické kuchyně, potraviny není problém průběžně doplňovat. V podstatě sebou ani není třeba brát vařič, jelikož všude je dostatek možností jídlo koupit.

VODA

Vodě z vodovodu se doporučujeme vyhnout, případně ji desinfikovat. Po celou dobu zájezdu je možné kupovat vodu balenou.

Náročnost 3-4

Jedná se o 16 denní zájezd expedičního typu. Výlety do národních parků a hor se budou prolínat s návštěvou kulturních památek a měst. Bude tedy čas si mezi jednotlivými výstupy odpočinout. Všechny túry a výlety jsou nalehko, bez nutnosti nošení těžkých batohů. Samotný výstup není nijak technicky náročný, všechny vrcholy jsou dostupné turisticky. Na Pico de Orizaba volíme jednodušší výstupovou trasu, kde není nutné překonávat ledovec. Pokud by se dala dohromady skupina, která by měla zájem o ledovcový výstup, lze jej za příplatek zajistit. Náročnost výstupů je dána především nadmořskou výškou hlavních vrcholů, na které je třeba ve vrcholový den vystoupat přes 1 300 m. Výstup však není povinný a lze jej vynechat.

Vybavení

POVINNÉ VYBAVENÍ

Spací pytel vhodný i pro teploty kolem mínus 5°C, karimatka, kvalitní a pohodlný batoh (stačí středně velký 30 - 40l), čelovka, vysoké trekové boty a sandály, nepromokavá bunda, teplé oblečení, rukavice (i teplé), čepice, návleky, termoprádlo, sluneční brýle s dobrým filtrem.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

přípravek na dezinfekci vody, trekové hole.

Garant akce

Jméno Miguel Angel Aceves Herrera jasně napoví, že pro "Majka" je Mexiko domovem a je tak jedním z nejpovolanějších. Rád vás seznámí s kulturou, zvyky, tradicemi, zkrátka vším co vás bude o Mexiku zajímat. Aktuálně žije v Čechách s rodinou a snaží se naučit česky. Doprovázet ho bude i česky hovořící průvodce.

Kategorie víza

Pro vstup do Mexika neplatí pro občany ČR a SR vízová povinnost. Aktuální situaci však doporučujeme prověřit na stránkách ministerstva zahraničních věcí: www.mzv.cz. Pozor pouze při letech s mezipřistáním v USA (snažíme se jim vyhnout), kde již vzníká povinnost na vízum či ESTA.

Kategorie očkování

Stejně jako do všech zemí mimo Evropu a USA je více než doporučeníhodné očkování proti žloutence – hepatitidě typu A i B a platné očkování proti tetanu. Jiná větší rizika v Mexiku nehrozí.
Aktuální situaci doporučujeme prověřit v některém z očkovacích center, např. www.ockovacicentrum.cz/, kde lze vaši cestu a očkování zkonzultovat.

Doplňující informace

Většina vstupů na kulturní památky a do aquaparku je započítána v ceně zájezdu. Kurz mexického pesa se pohybuje okolo 1 peso = 1,5 Kč a obecně se ceny potravin a služeb podobají cenám v ČR. Např. ovoce a zelenina či jídlo zakoupené v pouličních stáncích je ekonomičtější než u nás, ceny v restauracích jsou srovnatelné. Zhruba 500 pesos/den/osoba za jídlo a pití by mělo být dostačující či až mírně nadhodnocené.

Zájezd realizujeme od 6 do 14 osob.

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK. 

Pro skupinky rádi připravíme akci dle vašich preferencí i v individuálním termínu, cena na vyžádání. 

Podobné zájezdy