Expedice & exotika

Írán s výstupem na Damávand

Fotogalerie

Írán s výstupem na Damávand

historická města, lahodná kuchyně i nejvyšší vrcholky země

Starodávná Persie patřila odpradávna mezi nejvyspělejší kouty planety. Během naší návštěvy se necháme okouzlit místní vzdělaností a přátelským přístupem obyvatel, snažících se prostřednictvím turismu vyvrátit nepravdivé mýty, které se o zemi šíří. Iráncům na tom, jak je jejich země v zahraničí vnímána, velice záleží. Užijeme si přívětivé okolí a spoustu milých setkání, během kterých s námi místní budou chtít probírat situaci u nás v Evropě, a nebo nám rádi poodhalí místní zvyky, tradice a způsoby života.

Během cesty po této neobyčejné zemi nelze opomenout perlu místní kultury a historie město Isfahán s mnoha památkami zařazenými na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, světoznámou výrobu perských koberců, bazary doslova přetékající kořením a drahými kovy a v neposlední řadě orientální kuchyni. Poznáme pouštní město Kashan a užijeme si výlet do pouště s noclehem ve 400 let starém zrekonstruovaném Karavanseraji. Pro mnohé však bude hlavním cílem cesty výstup na nejvyšší asijský vulkán Damávand (5 671m), který patří mezi relativně snadno dostupné vrcholy. Aklimatizací nám bude výstup na Mt. Tochal (3 933 m), tyčící se přímo nad Teheránem.

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • místní dopravu
  • 2x ubytování v hotelu
  • 4x ubytování na horské chatě
  • 2x v soukromí
  • 1x v karavanseraji
  • služby průvodce
  • služby místního horského vůdce na Damávand
  • permit pro výstup na Damávand
  • výlet do pouště
  • pojištění storna zájezdu
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

  Za příplatek

  • letenka (cca 8 000 Kč)
  • vstupní vízum cca 75€
  • cestovní pojištění
  • členství v Alpenvereinu

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1

ČR - Teherán

Letecký přesun z ČR do Íránu. Dle aktuální nabídky letenek se létá buď z Prahy nebo Vídně do Teheránu. Po ubytování bude následovat večerní prohlídka centra města s možností procházky po tamějším bazaru. Nenecháme ujít ani navštěvu Golestánského paláce či náměstí Azadi se stejnojmennou monumentální věží.

den 2

K chatě Šir Pala (2 750m)

Následující dny se budeme věnovat výstupu po trase Darband na Mt. Tochal (3 933 m) čnící nad Iránskou metropolí. Přespání na horské chatě Šir Pala (2 750m) nám poskytne úchvatné noční pohledy na čtrnácti miliónové hlavní město.

den 3

Mt. Tochal (3 933 m)

Druhý den aklimatizačního výstupu dosáhneme vrcholu Mt. Tochal (3 933 m) odkud nás čekají překrásné výhledy na Elborzské pohoří s dominujícím kuželem Mt. Damávand. Posléze bude následovat sestup a druhá noc na chatě Šir Pala.

den 4

Teherán - Polur

Den započneme sestupem zpět  k úpatí hory do Teheránu. Možný je i sjezd lanovkou. Z iránské metropole se posléze přesuneme směrem k Damávandu do základního basecampu v městečku Polur.

den 5 - 6

Mt. Damávand (5 610 m)

Terenními auty se necháme vyvézt k výchozímu bodu výstupu do výšky 3 100 m, čímž si část cesty ušetříme. Čeká nás zhruba pětihodinový pochod do třetího výškového tábora v nadmořské hladině 4 250 m, kde přenocujeme. Následující den časně z rána zahájíme výstup na nejvyšší íránský vrchol Damávand (5 610 m), čeká nás zhruba šestihodinový výstup a čtyřhodinový sestup zpět do třetího výškového tábora.

den 7 - 8

Rezervní den, Polur

Ráno sestoupíme zpět do údolí do městečka Polur, kde se budeme po zbytek dne věnovat zaslouženému odpočineku. Následující den máme jako rezervní pro výstup v případě špatného počasí. Za příznivých podmínek podnikneme výlet do kvetoucích luk u přehrady Lar Lake, odkud se nám naskytnou nádherné výhledy na celý kužel Damávandu. V podvečer se přesuneme do Kashanu, kde přenocujeme.

den 9 - 10

Kashan, Isfahán

Výlet v poušti a solné jezero nedalkeo Kashanu patří k nezapomenutelným zážitkům, které nemůžeme vynechat. V odpoledních hodinách se přesuneme do Isfahánu. Ne nadarmo se říká, že kdo navštívil Isfahán jako by navštívil polovinu krásy světa. Rychle se necháme vtáhnout pohodovou atmosférou tohoto města právem zařazeného na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Budeme objevovat nespočet krásných míst jako je monumentální půlkilometrové náměstí Imám Square, Hasht-Behesht palác či systém mostů s dominující perlou - mostem Seeosepol. Možností je také půldenní výlet na Soffeh Mountain (2 073m). Večer si nenecháme ujít téměř rodinnou atmosféru panující na náměstí Imám Square, ochutnáme místní dobroty a pokoupíme rukodělné suvenýry na tamějším bazaru.

den 11

Isfahán – ČR

Ranní přesun do Teheránu a dále na letiště. Odlet do ČR. Alternativou je odlet přímo z Isfahánu. 

Obecné informace

Doprava

Letecká doprava z ČR do Íránu není do ceny zájezdu zahrnuta. Nemáte-li vlastního oblíbeného prodejce letenek, rádi vám letenky zajistíme. Orientační cena se pohybuje kolem 8 000 Kč vč. tax. Ideální jsou přímé lety z Prahy (Vídně) do Teheránu nebo Isfahánu.

Začátek a konec programu: Teherán (Isfahán)
Zájezd realizujeme od 6 do 12 osob.

PŘEPRAVA PO ÍRÁNU

K přepravě po Íránu využíváme pronajatý mikrobus, místní linkový autobus, taxíky a jeepy.
 

Ubytování

Ve městech spíme v příjemných hotelech ve dvou až čtyřlůžkových pokojích. Pod Damávandem v jednoduchém hostelu či u našeho horského vůdce doma. V horách pak v horských chatách. Pro spaní na horských chatách doporučujeme spací pytel, případně pro větší komfort i karimatku.

Stravování

Stravu si zajišťuje každý individuálně z vlastních zásob, které lze snadno a levně průběžně dokupovat v obchodech a na tržištích. Ve městech je možné využít pouličních jídelen nebo restaurací (ceny jsou nižší než v ČR). Na horských chatách lze zakoupit základní občerstvení a vařič tak není třeba. Během výstupu na Damávand si zajistíme polopenzi. Pod Damávandem pak využijeme pohostinnosti rodiny našeho horského vůdce.

Voda z kohoutku či ověřených zdrojů je bez problémů pitná, v případě pochybností doporučujeme klientům dezinfikovat vodu Sanosilem nebo převařením. Lze kupovat také vodu balenou.

Náročnost 4

Jedná se o 11denní výpravu zaměřenou na poznání nejzajímavějších míst Íránu. Postupně se zaklimatizujeme tak, abychom byli připraveni na vyvrcholení programu, kterým je bezesporu výstup na nejvyšší horu Íránu, mohutný vulkán Damávand. Technicky není ani tento výstup obtížný, adekvátní fyzická kondice je však nezbytná. Vrcholový den je třeba vystoupat 1 400 m. Program je koncipován tak, aby byla příležitost se seznámit s historií i místní architekturou. Pro výstup na Damávand navíc využijeme služeb místního horského vůdce. Batohy si lze nechat vynést a snést koníky.

Pro lepší průběh aklimatizace doporučujeme nejpozději měsíc před akcí vyrazit do Alp a přespat na některé z výše položených horských chat.

Vybavení

Spací pytel vhodný i pro teploty kolem nuly, kvalitní a pohodlný batoh, čelovka, vysoké trekové boty  a sandály, trekové hole, přípravek na dezinfekci vody, zimní outdoorové oblečení (v červnu včetně sněhových návleků, rukavic, čepice), případně také mačky a turistický cepín ( ty lze za poplatek zapůjčit i na místě a jejich využití rozhodneme těsně před akcí).

Víza

Pro vstup do Íránu je nutné sjednat vízum. Vízum lze sjednat několika způsoby (situace podzim 2019):

Ambasáda v Praze

 • je nutná osobní účast (snímají otisk prstu), Po-Pá: 11:00-13:00
 • je potřeba přinést vyplněný formulář, 2x průkázová fotografie, výpis z banky (stačí vytisknout z internetového bankovnictví), cestovní pojištění, pas
 • cena 60 €, platba hotově
 • vyhotovení 10-14 dní 
 • vyzvednout může již někdo jiný. 

Přímo na letišti v Teheránu:

 • lze víza vyřídit také, výzový poplatek 80 € 
 • může být vyžadováno tzv. referenční číslo, které stojí dalších 40-50 € a je potřeba jej zařídit dopředu přes agenturu, což samozřejmě dokážeme zprostředkovat. (Většinou není vyžadováno.) 

Online vízum

 • možnost zažádat online, nicméně v ČR není možné vyzvednout. Vyzvednutí na letišti v Teheránu v roce 2018 nezafungovalo.

Pro všechny: Bezpodmínečně je nutné mít pas s minimální platností 6 měsíců po návratu. V pase nesmí být Izraelské vízum či razítko z návštěvy této země.

Aktuální situaci však doporučujeme prověřit na stránkách ministerstva zahraničí (www.mzv.cz), či ideálně rovnou telefonicky na Íránské ambasádě. 

 

Očkování

Do Íránu není vyžadováno povinně žádné zvláštní očkování. Přesto není na škodu zkontrolovat si platnost očkování proti tetanu a nepodceňovat očkování proti žloutence – hepatitidě typu „A“ a „B“. Aktuální situaci doporučujeme prověřit v některém z očkovacích center, např. www.ockovacicentrum.cz, kde lze vaši cestu a očkování zkonzultovat.

Doplňující informace

BEZPEČNOST

Írán patří i přes současné bezpečnostní hrozby v okolních státech k nejbezpečnějším zemím celého regionu. Doposud nejsou známy žádné případy násilí v zemi. Místní obyvatelé a hlavně vláda ve snaze změnit to, jak je Írán ve světě vnímán, působí vlídným a přátelským dojmem. Návštěvníci si tak mohou užívat neobyčejně milého přijetí od místních a velmi příjemné atmosféry ve společnosti

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK. 

Zájezd realizujeme od 6 do 12 osob.

Pro skupinky rádi připravíme akci dle vašich preferencí i v individuálním termínu, cena na vyžádání. 

Podobné zájezdy