Ferraty

Dolomity - Pala Ronda Trek

Fotogalerie

Termín pro skupiny na vyžádání

Ubytování: Horská chata
Doprava: Vlastní/Mikrobus
Stravování: Vlastní
Náročnost: 3-4

od 7 900 Kč

Dolomity - Pala Ronda Trek

legendární přechod největšího masivu Dolomit

Tak jako Dolomity na severu začínají vyhlášeným masivem Sextenských Dolomit, tak na jihu končí fantastickou a často opomíjenou oblastí Dolomiti di Pala. Masiv Pala se řadí k těm nejrozmanitějším masivům v celých Dolomitech. Cestovatele a hlavně horolezce láká už více než jedno století koncentrace krásných věží, která je zde vysoko nad dolomitskou normou. Ne náhodou znamená „Pala“ cimbuří nebo štíhlá věž. Korunu celé scenereii nasazuje jeden z tvarově nejkrásnějších vrcholů Evropy – Cimon della Pala, právem přezdívaný „Matterhorn Dolomit“. Ať už osvětlen zapadajícím sluncem, nebo lehce schován v mracích, nesmí chybět v žádné turistické publikaci z této oblasti. Je až s podivem, že zatímco Pala leží stranou ve stínu svých slavnějších sousedů, Tre Cime, Sella nebo Marmolada praská ve švech. 

Pala je svou rozlohou plošně největší skupinou Dolomit, přičemž každá její část má zcela jiný charakter. Nejlepší způsob, jak si vychutnat zajištěné cesty, štíhlé věže a geologické perly, které skupina Pala nabízí, je využít horských chat a nescházet každý večer zpět do údolí. My během pěti dnů přejdeme velkou část celé skupiny, vylezeme na nejvyšší vrchol Cima della Vezzana (3 192 m) a pronikneme i do vyhlášené pusté kamenné pouště Altipiano delle Pale. Turistiku si zpestříme i via ferratami. Zdejší zajištěné cesty jsou navíc označovány jako jedny z nejkrásnějších v Dolomitech, ve velké míře respektují klasické skalní linie a via ferrata  Bolver – Lugli nesmí chybět ve sbírce žádného ferratisty. Ne nadarmo se přechod této skupiny, Pala Ronda Trek, řadí k „Trekking Legends“ – nejlepším horským přechodům v Alpách vůbec.

 

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • dopravu mikrobusem
  • 5x ubytování na horské chatě
  • služby průvodce
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

  Za příplatek

  • cestovní pojištění + pojištění storna zájezdu
  • zapůjčení vybavení na zajištěné cesty
  • členství v Alpenverein
  • doplatek za ubytování pro nečleny Alpenvereinu 10 – 12€/noc
  • polopenze
   

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1

ČR –Itálie

Ráno odjezd z Brna, případně druhým vozidlem z Prahy, s příjezdem do údolí Vall dei Canali v pozdních odpoledních hodinách. Ještě v podvečer vystoupáme z údolí Vall dei Canali k chatě Rifuigio Pradidali (2 278), kde přenocujeme.

den 2

Zajištěné cesty Porton, Vechcia, Velo

Zajištěná cesta Porton (C) je označována jako náročná, ale to jen díky poměrně velkému převýšení při nástupu z údolí. My ale vyrazíme pohodlně a nalehko z chaty, a tak si program dne zpestříme ještě další exponovanou via ferratou del Velo (C-D) a zajisťenou cestou Porton (C) zpět na Rifuigio Pradidali (2 278).

den 3

Cima Rosetta (2 743)

Zajištěnou cestou Nico Gusella (B-C) se dostaneme na Cima val di Roda (2 791 m). Tuto nepříliš náročnou ferratu ocení obzvláště milovníci šikmých skalních ploten. Dále přetraverzujeme západní část masivu po Dolomitenhöhenweg a vystoupáme na Rifuigio Rosetta odkud se vydáme na vyhlídku Cima Rosetta (2 743 m). Nocleh bude  zajištěn na chatě Rifuigio Rosetta (2 851 m).

den 4

Via ferrata Bolver-Luigi a výstup Cima Vezzana (3 192 m)

Den jednoznačně horských „nej“. Cílem dne je výstup na Cima Vezzana (3 192 m) - nejvyšší vrchol celé skupiny Pala. Lze jej dosáhnout dvěma variantami cest – první z nich je jedna z nejznámějších a nejzajímavějších zajištěných cest v Dolomitech, via ferrata Bolver-Luigi (C). Často se o ní dočtete jako o nekorunované královně cest. Kopíruje starou lezeckou cestu a rozhodně není skladištěm žebříků a lan, jak je tomu u některých jiných cest. Z vrcholu budeme mít jako na dlani legendární „Matterhorn Dolomit“ – Cimon della Pala v celé své kráse. Nocovat budeme opět na chatě Rifugio Rosetta (2 851 m).

den 5

Altipiano delle Pale di San Martino

Z chaty vyrazíme k ledovci Fradusta přes gigantickou kamennou pláň Altipiano delle Pale. Podobné vápencové pouště najdeme i na jiných místech v Dolomitech, žádná ale nezaujímá tak obrovskou plochu. Zdatní si ještě mohou výšlap prodloužit o výstup na věž Fradusta (2 939 m). Dále budeme pokračovat přes Alta del Ghiacciaio (2 727 m) a sedlo Passo Canali (2 497 m) na Rifugio Treviso in Canali (1 631 m), kde přenocujeme.

den 6

Zpáteční cesta do ČR

V ranních hodinách sejdeme zpět k vozidlům a vyrazíme na zpáteční cestu do ČR. Příjezd do Brna, případně Plzně a Prahy v pozdních nočních hodinách.

Obecné informace

Doprava

Doprava je zajištěna mikrobusy. Z ČR odjezd z Brna a Prahy v ranních hodinách. Večer příjezd do Vall dei Canali. Poslední den po ukončení programu odjezd kolem poledne zpět do ČR, v podvečer příjezd do Brna a Prahy. Po celou dobu zájezdu se s mikrobusy sice vůbec nepotkáme, ale lze si v nich odložit věci na zpáteční cestu.
Nástupní místa: Brno, Praha, Plzeň
Zájezd realizujeme od 5 do 16 osob.

VLASTNÍ DOPRAVA

Sraz účastníků je na parkovišti ve Vall dei Canali. Automobil je zde možné nechat zaparkovaný po celou dobu treku. Cena ve variantě s vlastní dopravou od 6300 Kč.

Ubytování

Pět nocí budeme ubytováni na horských chatách Italského alpského klubu. Není nutné mít vlastní spacák, stačí jen lehká vložka (tzv. „bílá paní“). Nejste-li členové Alpenvereinu, ubytování se vám prodraží o cca 60 € za celý zájezd. Členství vám vřele doporučujeme a můžeme obratem vyřídit »

Stravování

Strava není v ceně zájezdu zahrnuta. Na chatách je možnost si snídaně, večeře nebo celou polopenzi objednat  (cca 26 € na den). K dispozici je pitná voda, WC i sprchy. Chaty nejsou vybaveny žádnou kuchyňkou. Z důvodu prevence požáru se vaří výhradně venku. Budete-li si vařit sami, nádobí i vařič musíte mít vlastní. Během dne se obvykle s žádnou další chatou nepotkáme, svačinu tedy musí mít účastníci s sebou v batohu.

Náročnost 3-4

Zajištěné cesty, které jsou zařazeny do programu zájezdu, nejsou technicky náročné, vyžadují však zejména odolnost proti závratím a dobrou fyzickou kondici. Po celou dobu zájezdu se budeme pohybovat ve výškách nad 2 000 m, s malým batohem na zádech a denně překonáme při výstupech a sestupech nejméně 600 výškových metrů. Předchozí zkušenosti s pohybem po zajištěných cestách nejsou podmínkou účasti na akci, přesto doporučujeme zvážit účast na našem Kurzu pohybu po zajištěných cestách»

Vybavení

POVINNÉ VYBAVENÍ
 • sedací úvazek
 • prsní úvazek
 • nesešitá plochá smyce
 • jistící ferratový set
 • přilba
   
DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

odsedávací smyčka s karabinou, rukavice, brýle, telefon, vak na vodu, opalovací krém. Podrobnější seznam povinného a doporučeného vybavení naleznete na zajištěné cesty»

Doplňující informace

Zájezd realizujeme od 5 do 16 osob. 

Pro skupinky rádi připravíme akci dle vašich preferencí i v individuálním termínu, cena na vyžádání. Vhodné jsou termíny od půlky června do konce září.

Standartní odjezdová místa jsou Brno, Praha, Plzeň. V případě nenaplnění minimálního počtu osob si CK vyhrazuje právo změnit vámi preferované odjezdové místo.

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK. 

Podobné zájezdy