Vrcholy

Kompletní ledovcový kurz

Fotogalerie

Kompletní ledovcový kurz

od prvních kroků s mačkami až po složité kladkostroje

Kurz pohybu po ledovci je určený všem, kteří chtějí získat jistotu, cenné znalosti a zkušenosti s chůzí v  nebezpečném alpském terénu. Pro začátečníky je výborným startem, ti zkušenější si prohloubí své znalosti, zopakují základní pravidla a jistě se dozví mnoho nového. Během čtyř dní se budeme důkladně věnovat všem úskalím ledovcových túr. Od prvních kroků s mačkami, brždění cepínem až po sebezáchranu a složité kladkostroje. Výuka probíhá přímo na ledovci, i v ledovcových trhlinách, nejedná se rozhodně pouze o teorii a hru „jako na ledovci“. Na závěr kurzu je v plánu výstup na některý z třítisícových vrcholů v okolí Großglockneru.
Ledovcový kurz probíhá v NP Vysoké Taury v okolí chaty Oberwalderhütte. Na tréninkový terén to máme opravdu „co by kamenem dohodil“. Rozhodně se nemusíte obávat každodenních dlouhých nástupů na ledovec a zpět. Ke komfortu programu navíc přispěje polopenze. Program vede zkušený horský vůdce s mezinárodní licencí UIAGM.

ZÁKLADNÍ OSNOVA KURZU
 
 • vybavení na ledovec, chůze s mačkami (výstup, sestup, traverz), práce s cepínem
 • práce s lanem, pohyb v lanovém družstvu
 • technika jištění v různých terénech, brždění pádu
 • vyproštění z ledovcové trhliny, jednoduché a složité kladkostroje
 • sebezáchrana, prusíkování a „garda“
 • plánování a příprava túry, orientace v horách, záchrana v horách, přivolání vrtulníku

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • 3x ubytování na horské chatě
  • 3x polopenzi
  • služby horského vůdce UIAGM
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

  Za příplatek

  • zapůjčení kompletního vybavení na pohyb po ledovci
  • cestovní pojištění + pojištění storna zájezdu
  • členství v Alpenverein
  • mapa OeAV č. 40 – Glocknergruppe 1:25 000 – 190 Kč

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1

ČR - Oberwalderhütte

Odpolední sraz na parkovišti u Kaiser-Franz-Josefs-Höhe (2 369 m). Odtud se vydáme pěšky na chatu Oberwalderhütte (2 973 m), kde se ubytujeme. Večerní seznámení s okolím chaty a programem.

den 2 - 3

teoretická i praktická výuka na ledovci

Dva dny se budeme věnovat velmi intenzivnímu teoretickému i praktickému nácviku všech technik a znalostí, které s sebou pohyb po ledovci přináší (viz základní osnova kurzu níže).

den 4

Großglockner Hochalpenstrasse

Dopoledne věnujeme posledním finesám a fintám, které mohou být při ledovcové turistice užitečné. Po poledni sestup z Oberwalderhütte na parkoviště k vozidlům, vyhlídkový sjezd po Großglockner Hochalpenstrasse a individuální návrat domů.

Obecné informace

Doprava

Doprava není do ceny zájezdu zahrnuta. Sraz účastníků je v odpoledních hodinách na Kaiser-Franz-Josefs-Höhe. Vzdálenost z Brna je 570 km, z Prahy pak 530 km. Počítejte s dobou jízdy přibližně 6,5 hodiny. Za výjezd po Großglockner Hochalpenstraße je nutné uhradit poplatek 34 € / automobil. Odjezd poslední den po poledni. Individuálním zájemcům se pokusíme zajistit spolujízdu s vůdcem či ostatními účastníky.
6 účastníků = 1 horský vůdce UIAGM

Ubytování

Tři noci budeme ubytováni na horské chatě Oberwalderhütte.  Není nutné mít vlastní spacák, stačí jen lehká vložka do spacáku (tzv. „bílá paní“). Spí se ve společné noclehárně, tzv. Matratzenlageru.  Akce počítá, že všichni účastníci jsou členy Alpenvereinu a vychází tedy z levnější ceny za ubytování. Nečlenové Alpenvereinu musejí počítat s doplatkem cca 13 €/os./noc. Členství v Alpenvereinu elegantně řeší také nutnost pojištění na tuto akci. Členství vám můžeme obratem vyřídit.

Stravování

V ceně kurzu je zahrnuta polopenze. Snídaně je podávána formou švédských stolů (několik druhů sýra, salámů, čaj a káva v neomezeném množství, müsli, mléko, jogurt, pečivo), na túry dostanete také horkou vodu na čaj. V ceně zájezdu je zahrnuta večeře v podobě hlavního chodu. V případě zájmu je možné si za doplatek 8 €/noc doobjednat polévku a desert a mít tak kompletní tříchodové menu. Stravování v průběhu dne je nutné si zajistit z vlastních zásob (sušenky, čokoládu a drobné pamlsky lze zakoupit v omezeném množství na chatě, rozhodně ale nepočítejte s prodejem jako v supermarketu).

Náročnost 2

Ačkoli se budeme pohybovat v nadmořských výškách 2 900 – 3 500 m a v ledovcovém terénu, nečekají nás žádné fyzicky náročné túry. Většinu času strávíme v blízkém okolí chaty nácvikem. První den je nutné si všechny věci vynést na horskou chatu (výstup na chatu trvá cca 2,5 – 3,5 hod, převýšení cca 600 m).

Vybavení

POVINNÉ VYBAVENÍ
 • sedací úvazek, helma
 • turistický cepín a mačky
 • min. 4x  karabina s pojistkou zámku typu HMS
 • sešité ploché smyce a sada prusíků - nesešité reep šňůry (1x 5m, 1x 3m, 2x 1,5m – průměr 6 mm)

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

lékárnička, rukavice, brýle na ledovec, batoh,mobilní telefon, žďárský vak, vak či láhev na vodu, opalovací krém. Podrobnější seznam povinného a doporučeného vybavení na zajištěné cesty a chůzi po ledovci.

Garant akce

Zájezd vede horský vůdce UIAGM, který má právo v zájmu bezpečnosti účastníků túry upravit, případně je nahradit jinými. Pro účast na akci je nutné mít sjednané členství u Alpenverein (s nímž počítá i levnější cena za ubytování) nebo jiné adekvátní pojištění pro alpinismus s cestovním pojištěním.

Doplňující informace

Pro skupinky rádi připravíme akci dle vašich preferencí i v individuálním termínu, cena na vyžádání. Vhodné jsou termíny od konce května do poloviny října.

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK. 

Podobné zájezdy