Expedice & exotika

Ararat a východní Turecko

15.6. - 25.6.2016

Ubytování: Stan/Penzion
Doprava: Letadlo
Stravování: Vlastní
Náročnost: 4

18 200 Kč

Ararat a východní Turecko

aneb „moje první pětitisícovka“

Hlavním cílem výpravy je výstup na bájný Ararat, horu hor, místo kde Noe přistál se svou Archou a odkud lidstvo osídlilo svět. Po příletu do Trabzonu projedeme oblastí čajových plantáží kolem města Rize a podnikneme poměrně lehký aklimatizační trek v pohoří Kaçkar Dağları. Čtyři dny dny strávíme v okolí nejvyšší hory Mt. Kaçkar (3 932 m) a pochopitelně se pokusíme i o výstup na vrchol, který absolvujeme nalehko.
Odtud se již přesouváme do města Doğubayazıt na úpatí Araratu a dále na začátek samotné výstupové trasy. Místo pro první výškový tábor se nachází v blízkosti letních pastvin našich kurdských přátel, druhý postupový tábor již budujeme na hranici věčného sněhu. Odtud se pokusíme nalehko vystoupit na vrchol.
Během zájezdu však nepoznáme jen hory, ale také se seznámíme se zajímavostmi východního Turecka - fotogenické čajové plantáže v okolí Rize na břehu Černého moře, velkolepý palác a pevnost Ishak Pasha Sarayi, mešity a medresy v Erzurum, pláně anatolsko-arménské vysočiny. V neposlední řadě vás jistě zaujme i pestrá turecké kuchyně korunovaná delikatesními deserty.


ARARAT individuálně
permit a povinný vůdce pro individuální výstupy

Pro výstup na Ararat platí povinnost si najmout místního vůdce a mít platný permit. Pro vaše soukromé cesty vám permit vyřídíme a zorganizujeme také služby vůdce na místě. Cena od 200 €/os. zahrnuje:

 • osvědčeného místního vůdce na 3 dny (dorozumívací jazyk angličtina)
 • transfer z Dogubayazitu na začátek výstupové trasy
 • transfer po sestupu zpět do Dogubayazitu
 • poplatek za permit
 • 2x tábořiště ve výšce 3 200 m a 4 200 m

Další služby za příplatek:

 • pronájem koně pro vynášku batohu až do výšky 3 800 m (případně až do 4 200 m dle sněhových podmínek). Cena 100 TRY za koně = možnost až 3 batohů současně = 60 kg.
 • zapůjčení maček a cepínu

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • společnou dopravu najatým mikrobusem
  • 8x nocleh na tábořištích
  • 1x nocleh v kempu
  • 1x nocleh v hotelu
  • služby průvodce
  • místního horského vůdce pro výstup na Ararat
  • permit pro výstup na Ararat
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1 - 2

ČR - Turecko

Letecký přesun z ČR do Trabzonu na východě Turecka. Od pobřeží Černého moře vyjedeme mezi čajovými plantážemi na hřeben hor, abychom pokračovali hlubokým údolím až do zapomenuté vesnice Olgunlar. Než se utáboříme na horské louce, čeká nás ještě pěší výstup cca 700 výškových metrů.

den 3

K jezerům na severní straně hor

Sedlem Caymakcur sestoupíme k jezerům Büyük Deniz a Kara Deniz na opačné straně hřebene. Jdeme nalehko a večer se vrátíme zpět na naše tábořiště. Blízkost Černého moře se v létě projevuje tím, že severní svahy hor jsou velmi často zahaleny mraky, z nichž vytrvale mží, zatím co na jižní svahy svítí slunce.

den 4 - 5

Výstup na Kaçkar (3 932 m)

Z Olgunlaru (2 100 m) vystoupáme do "basecampu" ve výšce 2 950 m, odkud následující den vyrážíme opět nalehko k vrcholu. Cestou se můžeme kochat jezerem Deniz Gölü. Samotný výstup na vrchol Kačkar Dağı není technicky obtížný - terén je tvořen balvany a nízkými skalkami. V jarních měsících zde leží velká sněhová pole, která výstup (a hlavně sestup) významně ulehčují.

den 6

Anatolskou vysočinou pod Ararat

Po sestupu do Olgunlaru nás čeká dlouhý přejezd do Dogubayazitu na úpatí Araratu. Ten si zpestříme zastávkam, které vás seznámí s tureckou kuchyní. Cestou budeme obdivovat, jak hluboké horské soutěsky, tak i různobarevnou krajinu podél turecko-arménské hranice.

den 7 - 9

Výstup na biblickou horu Ararat (5 137 m)

Strmou pasteveckou cestou vyjedeme až do výšky přibližně 2 220 m, odkud již budeme pokračovat pěšky do základního tábora. Další den překonáme dalších 1 000 výškových metrů a teprve třetí den v časných ranních hodinách vyrazíme k vrcholu nejvyšší hory Turecka. Po sestupu z vrcholu ještě jednu noc strávíme na kurdských pastvinách.

den 10

Pohádkový palác a odjezd na sever

Po návratu do Dogubayazitu krátce navštívíme i významnou památku Ishak Pasa Sarayi – palác jako vystřižený z pohádek Tisíce a jedné noci. Cestou do Trabzonu navštívíme historické centrum města Erzurum pyšnící se velkolepými mešitami a medresami.

den 11

ČR – Turecko

Pokud nám to harmonogram letu umožní, dopoledne strávíme příjemnou relaxací v životem tepajících ulicích Trabzonu. Tam také pravděpodobně utratíme poslední turecké liry na rušné pěší zóně.

Obecné informace

Doprava

LETECKÁ DOPRAVA

Letecká doprava z ČR do Turecka není do ceny zájezdu zahrnuta. Nemáte-li vlastního oblíbeného prodejce letenek, rádi vám letenky zajistíme. Orientační cena se pohybuje kolem 8 000 Kč  vč. tax. 
Začátek a konec programu: letiště v Trabzonu
Zájezd realizujeme od 6 do 8 osob.

PŘEPRAVA PO TURECKU

K přepravě po Turecku využíváme pronajatý mikrobus.

Ubytování

NOCLEHY POD STANEM

Prakticky celou dobu se pohybujeme v horách. Naším útočištěm budou výhradně vlastní stany.  S ohledem na noclehy ve výšce 3 000 m až 4 200 m je nutné mít s sebou kvalitní spacák s komfortem až do - 5°C a nafukovací karimatku. V Dogubayazitu nocujeme v kempu se sprchou. Poslední noc v Trabzonu je nocleh zajištěn v jednoduchém hotýlku.

Stravování

VLASTNÍ STRAVOVÁNÍ

Stravu si zajišťuje každý individuálně z vlastních zásob, které lze snadno průběžně dokupovat. Nejdelší doba bez možnosti doplnění zásob je 4 dny.

VODA

Voda z kohoutku či ověřených zdrojů je bez problémů pitná, v případě pochybností doporučujeme klientům dezinfekci Sanosilem nebo převaření. Lze kupovat také vodu balenou.

Náročnost

4 - NÁROČNÉ

Středně náročné treky jsou určeny lidem s předchozí zkušeností s pobytem ve vysokých horách. Obtížnost je dána zejména velkým převýšením a velkou nadmořskou výškou vyžadující aklimatizaci. V pohoří Kaçkar Dağları strávíme vždy dvě noci na jednom místě. Jednotlivé denní túry představují přibližně 800 - 900 metrů převýšení. Výstup na Ararat je horolezecky poměrně nenáročný a přitahuje svou zdolatelností i trekaře bez lezeckých zkušeností. Obtíže spočívají zejména v nadmořské výšce. Svou významnou roli zde pochopitelně může sehrát počasí.

Na Araratu lze za příplatek najmout koníka pro transport batohu až do druhého výškového tábora (100 TRY na celý výstup, kůň unese cca 60 kg, to znamená tři batohy).

Vybavení

POVINNÉ VYBAVENÍ

Větru a dešti spolehlivě odolný stan, spací pytel vhodný i pro teploty kolem  -5°C, karimatka, kvalitní a pohodlný batoh, čelovka, vysoké trekové boty a sandály, trekové hole, benzinový vařič, nádobí, přípravek na dezinfekci vody, zimní outdoorové oblečení (včetně sněhových návleků, rukavic, čepice), mačky, turistický cepín (lze za poplatek půjčit i na místě). Další běžná výstroj pro turistiku v horách – viz obecná doporučení www.v-tour.cz/vybaveni

Podobné zájezdy