Vrcholy

Výstup na Piz Bernina a Ortler

Fotogalerie

3.8. - 7.8.2016

Ubytování: Horská chata
Doprava: Vlastní/Mikrobus
Stravování: Vlastní
Náročnost: 4-5

13 900 Kč

24.8. - 28.8.2016

Ubytování: Horská chata
Doprava: Vlastní/Mikrobus
Stravování: Vlastní
Náročnost: 4-5

13 900 Kč

Výstup na Piz Bernina a Ortler

na nejvýchodnější alpskou čtyřtisícovku

Skupina Ortleru se rozkládá v severní Itálii na území tří provincií: Trient, Sondrio a Bolzano. Je charakteristická silnou zaledněností. Najdeme zde téměř sto ledovců a skoro osmdesát třítisícových vrcholů, z nichž je osmnáct vyšších než 3 500 m. Naším cílem bude nejvyšší z nich, nekorunovaný král Tyrolska – Ortler.
Pohoří Bernina se rozkládá v sousedním Švýcarsku, mezi Engadinem, Puschlavem a italským údolím Val Malenco. Je nápadné rozsáhlým zaledněním ze severní strany a skalnatým povrchem z jižní strany. Piz Bernina je nejvýchodnější alpskou čtyřtisícovkou a zároveň jedinou ve východních Alpách. Z jejího vrcholku budete mít hory Graubündenu, centrálního Švýcarska, Tyrolska, Jižního Tyrolska a Wallisu až k Mont Blancu jako na dlani. Za ideálních podmínek lze prý vidět i Milánský dóm.

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • 4x ubytování na horské chatě
  • služby horského vůdce UIAGM
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1

Payerhütte (3 020 m)

Ranní sraz ve vesničce Solda (1 800 m) a přes chatu Tabarettahütte vystoupáme na chatu Payerhütte (3 020 m), kde přenocujeme. Odpolední instruktáž a nácvik pohybu po ledovci.

den 2

Ortler (3 899 m)

Časně z rána zahájíme výstup na nejvyšší vrchol Tyrol, Ortler (3 899 m). Z počátku skalní terén s občasným jištěním řetězem, následuje ledovec, po kterém s mačkami a navázaní na lano vylezeme až na vrchol. Sestup zpět na chatu Payerhütte.

den 3

Rifugio Carate-Brianza (2 630 m)

Sestoupíme z chaty zpět do údolí, kde si můžeme doplnit zásoby proviantu a přejedeme přes Sondrii k jezeru Campo Moro. Odtud si ještě vyšlápneme na chatu Carate-Brianza (2 630 m).

den 4

Piz Bernina (4 049 m)

Ráno vyrazíme přes ledovec Scerscen Superiore na chatu Marco e Rosa (3 609 m), odkud zahájíme závěrečný výstup až na vrchol čtyřtisícovky Bernina. Sestup zpět na chatu Marco e Rosa.

den 5

Návrat do údolí

Hned po snídani sestoupíme zpět k autu. Ukončení programu lehce po poledni.

Obecné informace

Doprava

VLASTNÍ DOPRAVA

Doprava není do ceny zájezdu zahrnuta. Sraz účastníků je první den v ranních hodinách v údolí Aosta. Odjezd poslední den kolem poledne.
3 účastníci = 1 horský vůdce UIAGM

DOPRAVA MIKROBUSEM

V případě, že se dají dohromady nejméně 4 zájemci o naši dopravu, zajistíme za příplatek dopravu autem nebo mikrobusem. Individuálním zájemcům se pokusíme zajistit spolujízdu s vůdcem či ostatními účastníky.
Nástupní místa: Brno, Praha, Plzeň

Ubytování

NOCLEHY POD STŘECHOU

Všechny noci budeme trávit na horských chatách švýcarského alpského svazu. Zde není nutné mít vlastní spacák, stačí jen lehká vložka (tzv. „bílá paní“). Zájezd je možné prodloužit o první noc v údolí před začátkem akce. Počítejte s náklady 25-30 eur/os, případně lze přespat v nedalekém kempu.

Stravování

VLASTNÍ STRAVOVÁNÍ

Strava není v ceně zájezdu zahrnuta. Na chatách je možné si snídaně nebo večeře objednat. Chaty nejsou vybaveny kuchyňkou ani nádobím, nádobí i vařič musíte mít vlastní.

Náročnost

4/5 - NÁROČNÉ

Jedná se již o náročnější ledovcovou turistiku s obtížnějšími technickými pasážemi. Přestože zopakujeme veškerou problematiku pohybu ve skalním terénu, po ledovci a práci s cepínem, nejsou výstupy vhodné pro turisty bez předchozích zkušeností ve vysokých horách. Samozřejmostí by měla být i absence závratí  a strachu z výšek. Pohybovat se budeme v nadmořských výškách 1 800 – 4 050 m.  Noclehy jsou zajištěny na horských chatách, kde je možno využít nabízenou polopenzi. Maximální počet účastníků na jednoho horského vůdce je podřízen mezinárodním standardům a zákonům, proto je pro tento zájezd počítáno s účastí pouze 3 osob.

Vybavení

POVINNÉ VYBAVENÍ
 • mačky
 • turistický cepín
 • karabinu HMS
 • sedací úvazek
 • smyce na Prusíkův uzel (sešitá nebo nesešitá plochá, příp. nesešitá kulatá)
 • přilba
   
DOPORUČENÉ VYBAVEN

rukavice, čepice nebo kukla, návleky, sluneční brýle na ledovec. Podrobnější seznam povinného a doporučeného vybavení pro pohyb po ledovci »

Doplňující informace

Pro skupiny od 2 osob zorganizujeme tuto akci ve vámi zvoleném termínu. Vhodné jsou termíny od konce června do poloviny září.

Podobné zájezdy