MTB

Transalp - Classic

Fotogalerie

Transalp - Classic

přejezd z Garmische na Lago di Garda

Transalp, přejezd Alp na kole. Cítíte tu vůni dobrodružství? Ano, je to skutečná expedice, při níž budete muset překonat rozmary počasí a otestovat si vlastní vůli a odhodlání. Kroniky hovoří o horském vůdci Andi Heckmaierovi z Oberstdorfu, který se v r. 1989 rozhodl dojet do mekky evropských bajkerů na Gardě po vlastní ose napříč horami. Během času to po něm zopakovalo mnoho následovníků, a jak už to chodí, variant se postupně ustálilo více.
Trasa  transalpu „Classic“ spojuje středisko Garmisch a Lago di Garda spíše nižšími partiemi alpských údolí a jednotlivé hřebeny překonává ve „slabých“ místech, dalo by se říct s nejmenším nutným převýšením. Ukázkově můžete vnímat, jak se den ode dne mění klima, příroda, ale i krajina a architektura městeček či zemědělských usedlostí při cestě ze severní na jižní stranu hor. Výbornou zálohou např. pro případ špatného počasí je cyklostezka kopírující prakticky všechny etapy. 

Pro nenáročné i pro experty
Ke každé etapě je připravena i náročnější verze, kterou v itineráři popisujeme jako  „variantu B". Proto je tento zájezd ideální pro ty, kteří s podobným podnikem nemají zkušenosti a chtějí si teprve vyzkoušet, co transalp vlastně obnáší. Zájezd je vhodný také pro partnerské dvojice, v nichž jeden má rád trošku ostřejší poježdění a druhý dává přednost pohodě na rovince.
Ve stupnici naší náročnosti základní varianta odpovídá stupni 3, náročnější pak stupni 4.

Cena zahrnuje / Za příplatek

  Cena zahrnuje

  • dopravu mikrobusem včetně kola
  • 7x ubytování v kempech
  • 7x snídaně
  • doprovodný vůz
  • transport zavazadel
  • služby průvodce
  • zákonné pojištění CK
  • informační materiály a DPH

  Za příplatek

  • cestovní pojištění + pojištění storna zájezdu
  • ubytování v penzionech + polopenze
  • lanovka na Monti Sarentini 16 €
  • členství v Alpenverein

Itinerář

Galerie
Seznam
den 1

ČR – Německo

V dopoledních hodinách odjezd z Brna do Prahy, Plzně a dále do horského střediska Garmisch-Partenkirchen na úpatí nejvyšší hory Německa Zugspitze (2 962 m), kde se ubytujeme.

den 2

Garmisch – Landeck (57 km ↑550 m)

S kulisou ohromných skalních stěn Zugspitze vystoupáme z Ehrwaldu (995 m) do průsmyku Fernpass (1 209 m). Pokocháme se tamními jezery a po staré římské cestě Via Claudia Augusta klesneme do údolí Innu.

Varianta B (→ 67 km ↑1 450 m)
Za průsmykem Fernpass vystoupáme až do 1 808 m. Vyhlídkovým trailem následně sjedeme do Imstu (828 m) a údolím Innu dojedeme do Landecku.

den 3

Landeck – Nauders ( 53 km ↑ 800 m)

Za Landeckem se údolí Innu ostře zařízne do horských srázů. Podél vody cyklostezka mírně stoupá až do městečka Martina. Tam se nachází hraniční přechod do Švýcarska a tam také začínají serpentiny vzhůru do Nauders.

Varianta B, Fimberpass (2 608) / → 67 km ↑ 2 200 m 
Z Ischglu se nabízí dokonce několik možností, kudy překonat východní část masivu Silvretty. My volíme příjemné stoupání k chatě Heidelberghütte (2 264 m) a dále do průsmyku Fimberpass (2 608 m). Sjezdík po horském trailu a následně po kamenitých cestách a šotolince do Ramosche (1 231 m) bude jistě patřit do vaší sbírky velkolepých zážitků. V údolí Innu sjedeme kousek po cyklostezce do Martiny a poté nastoupáme po šotolině do Nauders.

den 4

Nauders – Naturns ( 85 km ↑ 900 m ↓2 000 m)

Dalším důležitým průsmykem na naší cestě je Reschenpass (1 513 m) proslulý kostelní věží trčící z vodní hladiny jezera Reschensee. Pochopitelně bychom mohli průsmykem projet po cyklostezce a následně rovnou pokračovat dolů do údolí Valle Venosta. Byla by však škoda ochudit se o výhledy na jezero z nadhledu. Zamíříme tedy k italsko-rakousko-švýcarskému trojmezí. Panoramatickým traverzem ve výšce cca 2 000 m se dostaneme nad St. Valentin a teprve odtud sešupneme mezi jabloňové a meruňkové sady.

Varianta B, soutěska Uina (→ 65 km ↑ 1 500 m) 
Neuvěřitelná scenerie úzkého, zábradlím zajištěného chodníku, vytesaného do kolmé skalní stěny stojí za malou zajížďku. Ano, hovoříme o proslulé soutěsce Uina. Z Nauders sjedeme do Martiny a ze Sur En již stoupáme vzhůru do průsmyku Schlinigpass (2 309 m). Horní část údolí tvoří již zmíněná soutěska, jejíž průchod je možný pouze po dechberoucí stezce s několika tunely. Nejužší místa na kole vyjíždět nedoporučujeme. Po sjezdu do Laatsch je možné pokračovat po běžné cyklostezce anebo do cíle dojet doprovodným mikrobusem.

den 5

Naturns – Bozen ( 53 km ↑ 350 m ↓2 000 m)

Sjedeme do Merana (324 m). Na zdejší promenádě nasajeme atmosféru lázeňského města, dáme si cappuccino a následně vyjedeme lanovkou (16 €) na náhorní plató Monti Sarentini. Hřebenový trail s luxusními výhledy nás dovede na Stoanerne Mandin (2 001 m). Následuje „nekonečný“ sjezd do Bolzana (266 m).

Varianta B ( → 59 km ↑ 1 900 m) 
Kdo nechce „podvádět“ lanovkou, musí překonat stoupání k Naturnser Alm (1 910 m) a po pěkném trailu dojet do sedla Vigiljoch se sjezdem po lesních cestách a trailech do Lana a dále po cyklostezce do Bolzana.

den 6

Bozen – Torbole – Riva del Garda (113 km - možnost svozu mikrobusem ↑ 250 m)

Z Bolzana se hodinku popovezeme mikrobusem do Vezzana, čímž vynecháme rušné údolí řeky Adige. Následně nás polní a lesní cesty povedou okolo jezer Lago di Toblino a Lago di Cavedine do Arca a Rivy. Zde si užijeme koupání, pizzu a zasloužený pocit dobytí vytčeného cíle.

Varianta B, Monte Roen ( → 55 km ↑ 1 900 m) 
Cílem je nejvyšší bod skalní hrany lemující údolí Adige. Poté, co z Bolzana vystoupáme nezbytných 1 100 m k chatě Enzianhütte nad Passo Mendola, budeme postupně po stezkách a šotolinových cestách nabírat výšku, abychom se nakonec pokochali doslova leteckými výhledy z Monte Roen (2 116 m) na vinice a sady hluboko pod námi. Následuje sjezd, v němž doslova hoří brzdové destičky. Dojezd do Rivy doprovodným mikrobusem.

den 7

Lago di Garda

Volný den je možné strávit koupáním u jezera, vyrazit do okolních kopců za dalšími bajkovými zážitky, případně strávit jinými aktivitami, ať už na vodě, nebo třeba i na skále.

den 8

Lago di Garda – ČR

Po snídani se vydáme na zpáteční cestu. Po přejezdu Rakouska návrat do Brna v pozdních odpoledních hodinách.

Obecné informace

Doprava

Doprava je zajištěna mikrobusem s přívěsem na kola. Odjezd z Brna v ranních hodinách přes Prahu a Plzeň do německého Garmisch-Partenkirchenu. Odjezd poslední den po snídani. Během samotného programu se s doprovodným vozem můžeme alespoň jednou denně setkat pro doplnění zásob. 

Nástupní místa: Brno, Praha, Plzeň
Zájezd realizujeme od 6 do 16 osob.

Ubytování

Po celou dobu nocujeme v kempech vždy na jednu noc. Účastníci spí ve vlastních stanech a spacácích. Na vyžádání vám můžeme zajistit ubytování v penzionech se snídaní nebo polopenzí.

Stravování

Snídaně jsou zajištěny z naší kuchyně doplněné stoly, lavicemi a přístřeškem, v němž lze posedět i večer. Snídaně podáváme formou bufetového stolu. Večeře si zajišťují účastníci sami z vlastních zásob anebo v restauracích.

Náročnost 3

VARIANTA A: STŘEDNĚ NÁROČNÉ / TECHNICKÁ NÁROČNOST - 3/4
VARIANTA B: OBTÍŽNÉ / TECHNICKÁ NÁROČNOST - 4

V základní verzi (A) kondičně středně náročná akce vyžadující spíše průměrnou fyzičku i vytrvalost. Po technické stránce nejsou vyžadovány žádné větší dovednosti. Vhodná je předchozí zkušenost s kempováním a cyklistikou za každého počasí. V případě nouze je možné si etapu zkrátit a případně se popovézt doprovodným vozem. Pohybovat se budeme ve výškách 50 – 2 100 m nad mořem.

Doporučený typ kola: horské

Doplňující informace

Zájezd realizujeme od 6 do 16 osob.

Pro skupinky rádi připravíme akci dle vašich preferencí i v individuálním termínu, cena na vyžádání. Vhodné jsou termíny od července do půlky září.

Standartní odjezdová místa jsou Brno, Praha, Plzeň. V případě nenaplnění minimálního počtu osob si CK vyhrazuje právo změnit vámi preferované odjezdové místo.

Fakturace na zaměstnavatele možná, po rezervaci zájezdu kontaktujte CK. 

Podobné zájezdy