Arménie a výstup na Ararat

travnaté stepi Malého Kavkazu, arménské kláštery a nejvyšší vrchol Turecka

Kapacita

10 osob

Stravování

Vlastní

Ubytování

Stan

Doprava

Letadlo

Náročnost

2.- 3.

 • výstup na Aragatz (4 090 m) a biblický Ararat (5 137 m)
 • arménské kláštery včetně několika památek UNESCO
 • na jaře kvetoucí stepi Malého Kavkazu, na podzim sklizeň ovoce
 • prohlídka Jerevanu a Tbilisi
   
Mapa
E03-1601
12.6. - 26.6.2016 (doprava: letadlo, stan)
22 900 Kč Rezervovat
 • místní dopravu mikrobusem
 • 3x ubytování v hostelech
 • 1x ubytování v penzionu
 • 11x tábořiště
 • služby průvodce
 • místního horského vůdce na Ararat
 • permit pro výstup na Ararat
 • zákonné pojištění CK
 • informační materiály a DPH
 • letenka (cca 9 000 Kč)
 • cestovní pojištění + pojištění storna zájezdu
 • členství v Alpenvereinu

Arménie je pro mnohé synonymem bohaté kultury, starobylých křesťanských památek a nádherné přírody. Naše poznání této zakavkazské země zahájíme v hlavním městě Jerevanu.  Následně navštívíme to nej, co nám může Arménie nabídnout. Vyjma Jerevanu nenajdeme v Arménii žádné větší město. Naprostá většina fotogenických kostelů a klášterů se nachází přímo v lůně jarní rozkvetlé přírody. Přesuny mikrobusem si zpestříme několika půl až celodenními túrami, které budou současně aklimatizací pro výstup na bájnou horu Ararat.
Jeho dráždivou siluetu budeme mít mnohokrát na očích. Abychom se mohli o výstup pokusit, musíme podniknout poměrně dlouhou okliku přes Gruzii, neboť přímo z Arménie do Turecka žádný hraniční přechod není. Tečkou za celou akcí je návštěva nejkrásnější metropole Zakavkazska, Tbilisi, odkud odlétáme zpět do střední Evropy.

Bližší informace najdete na záložkách Itinerář cesty a Obecné informace

Armenie Armenie Armenie

Zájezd organizujeme i v mírně náročnější verzi nazvané ARARAT A VÝCHODNÍ TURECKO. Aklimatizace probíhá formou čtyřdenního treku v pohoří Kaçkar Dağlari. Odtud se přesouváme přímo pod Ararat: http://v-tour.cz/zajezd/141/tureckem-k-araratu


ARARAT individuálně
permit a povinný vůdce pro individuální výstupy

Pro výstup na Ararat platí povinnost si najmout místního vůdce a mít platný permit. Pro vaše soukromé cesty vám permit vyřídíme a zorganizujeme také služby vůdce na místě. Cena od 200 €/os. zahrnuje:

 • osvědčeného místního vůdce na 3 dny (dorozumívací jazyk angličtina)
 • transfer z Dogubayazitu na začátek výstupové trasy
 • transfer po sestupu zpět do Dogubayazitu
 • poplatek za permit
 • 2x tábořiště ve výšce 3 200 m a 4 200 m

Další služby za příplatek:

 • pronájem koně pro vynášku batohu až do výšky 3 800 m (případně až do 4 200 m dle sněhových podmínek). Cena 100 TRY za koně = možnost až 3 batohů současně = 60 kg.
 • zapůjčení maček a cepínu

1. - 2. den: ČR - Jerevan
Přílet do Jerevanu. Prohlídka hlavního města Arménie s jeho nejvýznamnějšími památkami a atrakcemi, jako je Modrá mešita, velkolepá Kaskáda, muzeum Genocidy, starověká pevnost Jerebuni anebo exkurze do výrobny legendárního koňaku Ararat (včetně ochutnávky).

3. den: Monastýry Garni a Geghard, Khosrovská rezervace
Ani my nemůžeme rozhodně minout jeskynní monastýr Geghard (UNESCO) stejně jako jediný zachovaný římský templ na území bývalého SSSR v Garni (UNESCO). Od něj podnikneme několikahodinovou vycházku Khosrovskou rezervací s ukázkovými čedičovými varhanami.

4. den: Po Hedvábné stezce do Selimského průsmyku
Navštívíme pověstmi opředený monastýr Khor Virap přímo na úpatí ohromného sopečného kužele Araratu. Při cestě na východ k iránským hranicím se zastavíme u nejkrásnějšího arménského kláštera Noravank. Od řeky Arpa vyrazíme po trase dávné Hedvábné stezky do průsmyku Selim (2 410 m), kde přenocujeme u tamního karavanseráje.

5. den:  Výstup na sopku Armaghan
Půldenní túra nás zavede na ukázkový sopečný kužel hory Armaghan (2829 m). Můžeme se těšit na kruhový výhled od kráterového jezírka přímo na vrcholu. Na hřbitově Noratus najdeme obrovské množství tradičních náhrobních kamenů – chačkarů. Nocleh v Sevanském průsmyku (2 100 m).

6. den:  U jezera Sevan
Z hřebene Areguniats (hora Marapidža 2 599 m) lemujícího severní břeh jezera Sevan se otevírají nádherné výhledy na „arménské moře“. Po celodenní túře se odměníme koupáním v jezeře, prohlídkou starobylého monastýru Sevanavank a ochutnávkou pečených ryb.  Příjemnou změnou bude i nocleh v penzionu.

7. den: Klenoty arménské architektury
Diližanskou rezervací, nazývanou vzletně arménské švýcarsko, projedeme ke klášteru Gošavank na okraji vesnice kde lišky dávají dobrou noc. Navštívíme velmi citlivě zrenovovaný lesní monastýr Hagartzin s impozantním refektářem. Rozlehlou stepí stoupá silnice do sedla, jímž se přes hřbet Malého Kavkazu přehoupneme opět na jerevanskou stranu hor. Zastavíme se u fotogenického monastýru Sagmosavank stojícího přímo na hraně hlubokého čedičového kaňonu. Úzká silnička nás dále povede vzhůru úbočím Aragatzu a na nocleh zůstaneme u jezera ve výšce 3 000 m.

8. Výstup na nejvyšší horu Arménie
Od observatoře na břehu jezera podnikneme nepříliš obtížný aklimatizační výstup na jižní a západní vrchol nejvyšší hory Arménie – vyhaslý vulkán Aragatz (jižní vrchol 4 020 m, západní vrchol 4 060 m). Po cestě dolů prozkoumáme středověkou pevnost Ambered a na nocleh skončíme u malebného monastýru Marmašen v odlehlém údolí nedaleko Gyumri, bývalého Leninakanu.

9. den: Do Turecka pod Ararat
Přímo z Arménie do Turecka žádný hraniční přechod bohužel není a tak nás čeká dlouhá objížďka přes gruzínské území. Po celodenní únavné jízdě dorazíme večer do města Dogubayazit. Nocleh v kempu přímo pod nádherným palácem Ishak Pasha Saray.

10. – 12. den: Výstup na biblickou horu Ararat (5 137 m)
S našimi kurdskými přáteli vyjedeme strmou pasteveckou cestou až do výšky přibližně 2 220 m. Odtud již budeme pokračovat pěšky do základního tábora. Další den překonáme dalších 1 000 výškových metrů a teprve třetí den v časných ranních hodinách vyrazíme k vrcholu nejvyšší hory Turecka.

13. den: Ani (Turecko)
Pro případ nevhodného počasí k výstupu na Ararat je tento den částečně rezervní. Pokud výstup klapne na první pokus, můžeme se těšit na velkolepé ruiny arménského královského města Ani a po návratu do Gruzie se zastavíme u nádherně zrekonstruované pevnosti v Akchalkalaki.

14. – 15. den: Tbilisi (Gruzie) - ČR
Tbilisi je právem považováno za nejkrásnější metropoli celého Zakavkazska. Čeká nás nejen krásně zrekonstruované historické centrum, ale i monumentální katedrála, velkolepý prezidentský palác, inspirativní moderní architektura anebo ochutnávka pestré kavkazské kuchyně jako tečka za intenzivním zájezdem. Odlet zpět do ČR.

letadlo   Letecká doprava z ČR do Arménie není do ceny zájezdu zahrnuta. Nemáte-li vlastního oblíbeného prodejce letenek, rádi vám letenky zajistíme. Orientační cena se pohybuje kolem 9 000 Kč vč. tax. Ideální jsou přímé lety z Prahy (Vídně) do Jerevanu a zpět do Prahy (Vídně) z Tbilisi.
K přepravě po Arménii a Gruzii využíváme pronajatý mikrobus.
Začátek programu: Jerevan
Konec programu: Tbilisi
Maximální počet účastníků: 10 + průvodce
     
ubytko   Při pobytu v Jerevanu a v Tbilisi spíme v moderních hostelech se snídaní, u jezera Sevan v penzionu. Mimo hlavní město nocujeme na osvědčených a velmi pěkných přírodních tábořištích ve vlastních stanech a spacácích.
     
strava   Stravu si zajišťuje každý individuálně z vlastních zásob, které lze snadno a levně průběžně dokupovat v obchodech a na tržištích. Příležitostně je možné využít pouličních jídelen nebo restaurací (ceny jsou nižší nebo stejné jako v ČR). Nejdelší doba bez možnosti doplnění zásob je 2,5 dne.
Voda z kohoutku či ověřených zdrojů je bez problémů pitná, v případě pochybností doporučujeme klientům dezinfekci Sanosilem nebo převaření. Lze kupovat také vodu balenou.
     
narocnost   Jedná se o 15-denní výpravu zaměřenou na poznání nejzajímavějších míst Arménie. Prvních 9 dnů zájezdu je cestovatelsky velmi nenáročných. Postupně se zaklimatizujeme tak, abychom byli připraveni na vyvrcholení programu, kterým je bezesporu výstup na nejvyšší vrchol Turecka, biblický Ararat. Technicky není ani tento výstup obtížný, fyzická kondice se však předpokládá. 
Program je koncipován tak, aby byla příležitost se seznámit s historií i architekturou převážně církevních staveb citlivě zasazených do přírody Malého Kavkazu. Pro pohodlí cestujících využíváme pronajatý mikrobus a služby místního průvodce.
Náročnost programu zájezdu můžeme na naší stupnici klasifikovat jako 2 – 3, samotný výstup na Ararat má stupeň 4. Pro ty, kteří by si na výstup netroufli, lze případně připravit náhradní program. Na Araratu lze za příplatek najmout koníka pro transport batohu až do druhého výškového tábora.
     
vybaveni   Povinné vybavení:
Větru a dešti spolehlivě odolný stan, spací pytel vhodný i pro teploty kolem nuly, karimatka, kvalitní a pohodlný batoh, čelovka, vysoké trekové boty  a sandály, trekové hole, benzinový vařič, nádobí, přípravek na dezinfekci vody, pro zájemce o výstup na Ararat také zimní outdoorové oblečení (včetně sněhových návleků, rukavic, čepice), případně také mačky, turistický cepín (lze za poplatek půjčit i na místě)

 


CK V-TOUR
 
 
     
Kalendář zájezdůVýstupy na vrcholyŠvýcarsko
CK Mountain Adventures

 

 • Léčebné výlohy pro horské sporty na celém světě
 • Pátrací a záchranné akce, zodpovědnost, soudní výlohy
 • Až 50% slevy na ubytování na hroských chatách
 • výhodné rodinné členství = děti zdarma
Více informací

Pro firemní či školní kolektivy, skupiny přátel, ale i pro jednotlivce realizujeme díky mnohaletým zkušenostem akce inspirované naší katalogovou nabídkou anebo čistě podle vašich přání.

Více informací