Kurz na sněžnicích v Totes Gebirge

základní kurz pohybu na sněžnicích

Kapacita

16 osob

Stravování

Vlastní

Ubytování

Horská chata

Doprava

Vlastní/Mikrobus

Náročnost

2.- 3.

 • bohatý přednáškový a praktický program
 • vhodné pro začátečníky bez předchozích zkušeností
 • výstup na Grosser Tragl (2 184 m)
 • ubytování na útulné horské chatě OEAV
Mapa
N01-1601
29.1. - 31.1.2016 (doprava: vlastní/mikrobus, horská chata)
4 100 Kč
N01-1602
19.2. - 21.2.2016 (doprava: vlastní/mikrobus, horská chata)
4 100 Kč
 • doprava mikrobusem
 • 2x ubytování na horské chatě
 • mýtné na Tauplitzalm
 • služby horského průvodce
 • zákonné pojištění CK
 • informační materiály a DPH

Totes Gebirge jsou nádherným vápencovým pohořím, jejichž větší část tvoří náhorní planina s průměrnou nadmořskou výškou 1 700 – 2 000 metrů. Středisko Tauplitzalm je nejstarší zimní rakouskou oblastí a díky své poloze je vyhlášené mezi sjezdaři i běžkaři. Díky téměř 100% jistotě sněhové pokrývky je osvědčeným místem i pro náš sněžnicový kurz a zimní výpravy.
Víkendový program je určen především lidem, kteří nemají s chůzí na sněžnicích dosud žádné zkušenosti. Přestože je akce připravena jako začátečnický kurz, neznamená to, že v rámci programu nepodnikneme žádné atraktivní túry. Naopak. Za příznivých podmínek se pokusíme o jeden z významných vrcholů Totes Gebirge, Grosser Tragl (2 184 m). Cestou však bude dost času věnovat se nácviku správné techniky chůze a poskytnout účastníkům zpětnou vazbu. Oba večery budou navíc věnovány nezbytné teorii k samostatnému pohybu v zimní vysokohorské přírodě.
Naši základnou je horská chata Linzerhaus (1 653 m), která je snadno dostupná autem, avšak v dostatečné vzdálenosti od veškerého ruchu lyžařského střediska. Je proto přímo ideálním výchozím bodem – v okolí najdeme rozmanité druhy terénu, se kterým se můžete na sněžnicích setkat (roviny, traverzy, otevřené vrcholy).

Milovníci běžeckého lyžování si mohou program zpestřit anebo celý vyplnit během na lyžích. K dispozici je 86 km perfektně upravovaných tratí jak pro klasiku tak skate, startujících hned za chatou.

Co je na programu?

 • manipulace se sněžnicemi a jejich nastavení
 • technika chůze na sněžnicích v různých druzích terénu
 • zásady bezpečného chování při zimní turistice
 • orientace v terénu
 • záchrana v lavině
 • základy práce s lavinovým vyhledávačem
 • metoda Stop or Go v praxi
 • objektivní rizika zimních hor
 • nouzový bivak

Další podrobnosti najdete na záložkách Itinerář cesty a Obecné informace.

totes totes totes

 

Sněžnicové zájezdy na míru
 V případě, že vám nevyhovuje vypsaný termín kterékoliv akce anebo chcete vyrazit na sněžnice pouze se svými osvědčenými parťáky, není problém poptat přes e-mail ck@v-tour.cz zájezd přesně podle vašich představ, klidně i do odlišné lokality. Obvykle je nutná účast minimálně 4 osob.

1. den: ČR – Rakousko
V ranních hodinách odjezd z Brna a Prahy do rakouské vesničky Tauplitz, odkud několika serpentinami vyjedeme do lyžařského střediska Tauplitzalm. K chatě, kde budeme obě noci bydlet, zbývá ujít ještě kousek pěšky. V průběhu odpoledne a večera proběhne seznámení s technickou stránkou chůze na sněžnicích a zásadami pohybu v zimních horách.

2. den: Labienstein
Čerstvě nabyté znalosti si odzkoušíme v terénu. Přes náhorní planinu vystoupáme až na druhý konec střediska na vrchol Labienstein (1 966 m), odkud se nám otevřou pěkné výhledy do údolí. Během dne se budeme věnovat další problematice: orientace v zimním terénu, chování ve skupině, objektivní rizika zimních hor, atd.

3. den: Grosser Tragl
Za příznivých meteorologických podmínek bude zlatým hřebem kurzu výstup na nepříliš vzdálený vrchol Grosser Tragl (2 184 m). Odměnou za vynaloženou námahu nám budou panoramatické výhledy. Odpoledne ukončení programu a návrat zpět do Brna a Prahy.

mikrobus   Doprava je zajištěna mikrobusem. Odjezd v pátek v ranních hodinách v 6:00 z Brna přes Rakousko do obce Tauplitz a výjezd do střediska Tauplitzalm. V případě dostatečného zájmu bude z Prahy zajištěna doprava druhým mikrobusem. Sraz obou skupin na parkovišti Tauplitzalm a společný odchod na chatu. Předpokládaný návrat je v neděli kolem 22:00 do Brna a Prahy.
Nástupní místa: Brno, Praha, České Budějovice
     
vlastni_doprava   Varianta s vlastní dopravou
Sraz účastníků je v pátek, nejpozději v 11:30 v lyžařském středisku Tauplitzalm. Cena zájezdu v této variantě činí 3 250 Kč a je nutné počítat s tím, že za výjezd z Tauplitz do Tauplitzalm se platí mýtné 20 €.
     
ubytko   Ubytováni budeme na horské chatě ležící nedaleko lyžařského střediska, avšak dostatečně daleko od veškerého ruchu lanovek a lyžařů. Chata leží na náhorní plošině s výhledem na okolní kopce a údolí. Spát budeme ve společné noclehárně, není nutné brát spacák, stačí hygienická vložka do spacáku, tzv. „bílá paní“.
Pokud nejste členy Alpenverein, je nutné doplatit 13 €/os/noc za noclehy. Za příplatek 5€ / noc je možné vám rezervovat pokoj.
     
strava   Strava není v ceně zájezdu zahrnuta. Na chatě je možnost si snídaně nebo večeře objednat (hlavní jídlo cca 15 €, snídaně cca 8 €, polopenze cca 20 €). K dispozici je pitná voda, WC. Chata není vybavena kuchyňkou ani nádobím, nádobí i vařič musíte mít případně vlastní a vaří se výhradně venku před chatou.
     
narocnost   Ačkoli je akce určena široké veřejnosti, předpokládáme alespoň průměrnou fyzickou zdatnost účastníků. Program je koncipován jako celodenní pohyb v zimním terénu v nadmořských výškách 1 600 – 2 200 m. Účastníkům se mohou hodit předchozí zkušenosti s pohybem v zimní krajině a s používáním lavinového vybavení, avšak nejsou podmínkou účasti. Plánované túry vedou terénem, kde hrozí minimální lavinové nebezpečí, přesto je nezbytné mít s sebou lavinový komplet. Maximální kapacita kurzu je 16 osob.
V rámci výuky se také budeme věnovat lavinám a používání lavinových vyhledávačů, v žádném případě nelze náš kurz pohybu na sněžnicích považovat za kurz věnující se kompletní lavinové problematice. Zájemcům o lavinovou problematiku doporučujeme účast na lavinovém kurzu.
     
vybaveni   Povinné vybavení
 • sněžnice, trekové hole s velkými košíčky,
 • lavinový vyhledávač (pípák), lavinová lopata, lavinová sonda,
 • zimní obuv a návleky na boty,
 • nepromokavá bunda a kalhoty (membrána Gore-Tex, Dermizax, Cutan), softshellová (fleecová) bunda, sada spodního prádla (nejlépe vlněného), ponožky (+rezervní), termoska případně láhev na pití nebo camelback (1,5 – 2 l), tenké prodyšné rukavice (softshell, Windstopper), teplé rukavice, čepice,
 • kvalitní sluneční brýle, ochranný krém proti slunci, pomáda na rty (obojí  s ochranným faktorem min. 20), čelovka (co nejmenší), hygienická vložka do spacáku pro spaní na chatách.
Doporučené vybavení: čelenka, šátek, hygienické potřeby, náhradní spodní prádlo, bavlněné tričko, mapa, GPS.

Podrobnější seznam povinného a doporučeného vybavení na pohyb v zimní přírodě »
     
    půjčovna outdoorového vybavení Půjčovna outdoorového vybavení »
sněžnice - mačky - cepíny - lavinové sety
     
poznamka   Doplňující informace: pro skupiny min 4 osob zorganizujeme tuto akci ve Vámi zvoleném termínu. Vhodné jsou termíny od poloviny února do konce března.

 


CK V-TOUR
 
 
     
Kalendář zájezdůVýstupy na vrcholyŠvýcarsko
CK Mountain Adventures

 

 • Léčebné výlohy pro horské sporty na celém světě
 • Pátrací a záchranné akce, zodpovědnost, soudní výlohy
 • Až 50% slevy na ubytování na hroských chatách
 • výhodné rodinné členství = děti zdarma
Více informací

Pro firemní či školní kolektivy, skupiny přátel, ale i pro jednotlivce realizujeme díky mnohaletým zkušenostem akce inspirované naší katalogovou nabídkou anebo čistě podle vašich přání.

Více informací