Švýcarsko

Švýcarsko, to je svět v malém. Krajinově i kulturně jedna z nejzajímavějších evropských zemí zachovávající si po staletí status jedinečnosti. I při opakovaných návštěvách nás do očí udeří na první pohled patrný rozdíl v úpravě veřejného prostoru. Na mnoho zdejších samozřejmostí si člověk nesmírně rychle a rád zvykne. Jedno, zda hovoříme o čistotě, preciznosti, zdvořilosti či ohleduplnosti. Pochopitelně i zde má život své stinné stránky, nicméně pro běžného návštěvníka – turistu je spíše důležitější neopominout žádné ze zdejších lákadel.
Protože stereotypnímu obrazu Švýcarska dominuje siluteta Matternhornu, červenobílá vlajka, hodinky a čokoláda, dovolujeme si do mozaiky přidat několik dalších střípků, neboť jen málokde najdeme na tak malém území obyvatelstvo hovořící čtyřmi různými jazyky, čtyřtisícové hory i středomořské klima a to vše v kontextu etalonu západního pojetí demokracie, špičkového bankovnictví, vědy i průmyslu.
Snad vám naše tipy přijdou k užitku a brzy budete ve Švýcarsku jako doma »

Ve Švýcarsku jako doma

Krajina

panorama

Alpy pokrývají přibližně 60% rozlohy Švýcarska. Najdeme zde více než 100 vrcholů přesahujících nadmořskou výšku 4 000 m. Nejznámějším je bezesporu Matternhorn (4 478 m), nejvyšším však Dufourspitze (4 634 m) v masivu Monte Rosy. Abychom se ve švýcarských Alpách mohli orientovat, nutně musíme rozlišovat i o jakou oblast se jedná. I v popisu našich zájezdů se proto setkáme s pojmy Alpy Glarnské, Urnské, Bernské, Walliské apod. Kde konkrétně se tyto horské skupin nacházejí, zobrazuje mapka:

Horska_pasma

Pohoří Jura najdeme při západních hranicích země na přibližně 10% rozlohy Švýcarska. Stejně jako Alpy, vzniklo i toto pohoří vrásněním a tektonickými pohyby zemské kůry. Typické jsou pro něj paralelně ubíhající horské hřbety vyčnívající náhorní planiny s průměrnou nadmořskou výškou okolo 1 000 m. Jura je vápencovým pohořím a najdeme zde proto i mnoho běžných krasových jevů jako jsou kaňony, jeskyně, skalní útesy apod. Nejvyšším vrcholem je Crêt de la Neige (1 717 m) na francouzském území, ve Švýcarsku pak Mont Tendre (1 679 m).

Mittelland zabírá přibližně 30% rozlohy země. Tato malebná, mírně zvlněná krajina se nachází mezi Alpami a Jurou je tvořena převážně naplaveninami z hor. Úrodná půda, malá nadmořská výška a příhodné klima jsou hlavními důvody, proč zde nalezneme všechna největší švýcarská města stejně jako většinu zemědělsky obdělávané půdy. Podél řek, jezer a vodních kanálů najdeme také mnoho cenných přírodních stanovišť.

Jezera si zaslouží zvláštní zmínku, neboť jich na území Švýcarska nalezneme 1 500 a k tomu ještě 44 lidmi postavených přehrad. Největšími jezery jsou Bodamské a Ženevské. Lago di Maggiore a Lago di Como na jihu Alp jsou vyhledávána kvůli nefalšovanému středomořskému klimatu, naopak jako typicky alpská jezera s kulisou skalních štítů a ledovců můžeme jmenovat alespoň ta nejznámnější jako například Vierwaldstätter See, Brienzer See, Thuner See, Zuger See, Züricher See, Walensee či Bieler See.

Nejcennější přírodní lokality požívají zvláštní ochrany. V tomto kontextu je nezbytné zmínit Švýcarský národní park, který je vůbec nejstarším národním parkem Evropy. Dále za zmínku jistě stojí i Grosse Aletchgletcher jako první alpská lokalita zařazená na seznam UNESCO.

Kdy a kam cestovat

Obrovská geografická i klimatická rozmanitost Švýcarska pramení z výjimečného výškového rozdílu mezi nevyššími a nejnižšími polohami země. Mezi vrcholem Dufourspitze a hladinou Lago di Maggiore je neuvěřitelných 4 380 metrů. Svou důležitou roli hraje klimatický předěl Alp, na jejichž jižní straně má výrazný vliv středomořského klima, zatímco na severní straně panuje typické kontinentální klima. Ve Wallisu a Ticinu můžeme proto počítat s teplotou až o 2°C vyšší, než je obvyklé v jiných místech o stejné nadmořské výšce. Specifické je v tomto ohledu pohoří Jura, které tvoří předěl mezi oceánským a kontinentálním klimatem, takže zde probíhají poměrné rychlé změny počasí. Najdeme zde také mrazový pól Švýcarska, tzn. místo, kde byla zaznamenána nejnižší teplota a to -41,5 °C.
Pro člověka trávícího ve Švýcarsku dovolenou je asi nejdůležitější vědět, na jaké počasí se má připravit. Ze statistiky vyplývá několik faktů:
Nejdeštivější místa najdeme na návětrné straně severních Alp se srážkovým úhrnem až 2400 mm/rok. Nejsuššími jsou závětrná údolí na jižní straně Alp jako např. údolí Rhôny s průměrnými srážkovými úhrny jen 500 – 600 mm/rok. Nejstabilnější počasí s dlouhými periodami slunečných dnů panuje na severní straně Alp v období září a října.

kantony jazyky

Kam jezdíme, tipy z naší nabídky

GraubündenGraubunden
V roce 1864 se podařilo svatomořickému hoteliérovi Johannu Badruttovi chytrou sázkou přesvědčit letní hosty, aby jednou přijeli také v zimě. S následným trvalým úspěchem, neboť hosté pak od té doby přijížděli každou zimu - tak se zrodil alpský zimní turismus. O více než 140 let později patří švýcarský prázdninový region č. 1 s letovisky jako Davos Klosters, Laax, Savognin a Engadin Scuol Samnaun k top zimním sportovním střediskům světa. K nabídce patří 2 200 kilometrů sjezdovek, 1 800 kilometrů tratí pro běžecké lyžování a hustá síť zimních pěších tras.
Graubünden je též největším kantonem Švýcarska. Jeho území je však extrémně hornaté a tomu odpovídá velmi nízká hustota osídlení. Zajímavé je, že se zde setkáme se třemi běžně používanými jazyky: němčinou, italštinou i exotickou rétorománštinou. V odlehlých údolích nalezneme několik dalších lokálních dialektů.
Turistům se zde nabízí nepřeberné možnosti horských túr. Stejně tak vyznavači jízdy na horském kole zde najdou ráj na zemi, neboť mnohé stezky vedoucí přes dvaapůltisíce metrů vysoké průsmyky jsou sjízdné.
Zajímavý kontrast přináší návštěva údolí Val Mustair, Valposchiavo či Bregaglia směrem na jih k italským hranicím, kde nadmořská výška klesá až ke 450 m a vysokohorské klima vystřídá teplý středomořský vzduch.
Naše zájezdy: Graubünden – jednodenní túry / Švýcarské MTB s lanovkami / Davos MTB  / Transalp: Swiss Trails / Bajkové eldorádo Livigno / Freeride v Engadinu / Silvretta je klasika / Na běžky do Švýcarska / Švýcarské průsmyky / Údolím Engadinu na sněžnicích

Graubunden Graubunden Graubunden

TicinoTicino
Na jižní straně Alp se setkáme s italským talentem ve švýcarském balení. Člověk zde snadno podlehne dojmu, že Středomoří začíná již zde na úpatí hor, do nichž je stále blízko. Horské túry, které začínají na sněhu, ledu a kamení, končí v konejšivých kaštanových lesích s koupáním v jezerech a vynikající zmrzlinou na závěr. V jediném dnu můžeme obdivovat hořce kvetoucí na alpských loukách i úžasné kamélie, oleandry a palmy podél jezerních promenád. Ve odlehlích údolích se na každém kroku setkáme také s historií v podobě kamenných vesniček, dřevěných seníků, tradičních, žulou dlážděných stezkách. Romantická krajina plná kontrastů vždy inspirovala básníky, umělce i architekty. Ticino je zkrátka neobyčejná směs tradice i moderny, chladného severu i horkého jihu, hor a rovin, přírody i kultury.
Naše zájezdy: Ticino – jednodenní túry + cyklistika, vhodné také pro rodiny s dětmi  (organizujeme na vyždání) / Transalp: Swiss Trails / Švýcarsko vlakem 

Ticino Ticino Ticino

BernBern
Bern si navzdory titulu hlavního města Švýcarska žije vlastním poklidným životem. Samotné centrum najdeme v meandru azurově modré řeky Aare, nad níž se často vznáší nepatrný opar podtrhující klidné odstíny fasád historických domů. Z několika vyhlídek přehlédneme působivé moře střech, stříšek, pod nimiž vede více než šest kilometrů dlouhé podloubí zvoucí k procházce. Najdeme zde bezpočet obchodů, krámů, hospůdky s klenutými stropy a dokonce i malá divadla.
Fascinující je samozřejmost, s jakou je do městské dopravy začleněna i dokonalá síť cyklostezek a cyklotras. Jen těžko ve městě najdeme místo, kam by se bezpečně nedalo na kole dojet.
Bern je také ideálním východiskem do okolních regionů jako je svěže zelené údolí Emmental, středověká města a malebné pahorky Mittellandu, kraje tří jezer ohraničených pohořím Jura a především Berner Oberland vyhlášený trojicí horských velikánů Jungfrau, Eiger a Mönch.
Naše zájezdy: Podél řeky Aare / Mittelland

Bern Bern Bern

Berner Oberland – Jungfrau regionBerner Oberland
Branou do regionu Berner Oberland je středověké městečko Thun na břehu Thunského jezera. Jestliže je nějaký obrázek pro Švýcarsko typický, tak zdejší scenerie by mu mohla odpovídat. Kde jinde hledat poklidnou atmosféru svěže zelených luk, plachetnic brázdících hladinu rozlehlého jezera a to s kulisou celoročně zasněžených štítů. V Interlakenu se potom budeme moci rozhodnout, zda se ještě budeme věnovat koupání anebo zamíříme do hlubokého údolí vedoucího přímo pod impozantní severní stěny čtyřtisícových velikánů Jungfrau – Mönch – Eiger.
V regionu najdeme také stovky kilometrů úžasných horských železnic a mnoho lanovek, které návštěvníky pohodlně dostanou do nitra hor. Primát má železniční stanice Jungfraujoch, která je s nadmořskou výškou 3 454 m nejvýše položeným evropským nádražím.
Po severním břehu Thunského jezera vede i Svatojakubská cesta mířící do španělského Santiaga de Compostela. Poutníci zde mohou navštívit jeskyni, v níž podle legendy žil v 6. Století Sv. Beuatus. Jeskyni zdobí nádherná krápníková výzdoba.
Naše zájezdy: Podél řeky Aare / Haute Route srdcem Bernských Alp / Ferraty centrálního Švýcarska / Jezerní cyklotrasa / Transalp: Švýcarsko / Skialpinismus v Bernských Alpách

Oberland Oberland Oberland

Centrální ŠvýcarskoVallis
„lesní“ kantony: Uri, Schwyz, Obwalden a Unterwalden
Schwyzu vděčí Švýcarsko za své jméno a erb. Jsou zde uloženy zakládající dokumenty Švýcarské konfederace. Ta se zrodila právě zde, na břehu Vierwaldstättersee, když na louci Rütli roku 1291 uzavřeli lidé z kantonů Uri, Schwyz a Unterwalden alianci, na jejímž základě vznikl současný moderní stát. Dnes je Schwyz slavný zejména díky továrně Victorinox, jejíž dílny denně opustí na 25 000 univerzálních kapesních nožů.
Zdejší obyvatelé však neprosperovali odjakživa. Kvůli drsnému životu v horách mnozí odcházeli do zahraničí, kde jen někteří uspěli a teprve po návratu stavěli domy, kterými se Schwyz pyšní dodnes. Například dům Hofstatt Ital Redding z roku 1609 patří mezi nejvelkolepější světské stavby ve Švýcarsku.
Ke Schwyzu patří i impozantní dvojvrchol Grosere a Kleinere Mythen či protáhlý hřeben Rigi přezdívaný "Královna hor". Z něj se nám otevře fascinující výhled na jezera v klínu dvoutisícových hor. Kromě této scenérie zde najdeme technický unikát v podobě první evropské ozubenicové železnice, který již v roce 1871 ohlásila příchod turistického ruchu v podobě, jak ji známe dnes.
Srdcem centrálního Švýcarska je jezero Vierwaldstättersee. Jako na břehu severského fjordu si budeme připadat při pohledu z výšky pouhých 460 m na okolní dvoutisícové kopce strmě padajícími srázy přímo k vodní hladině.  Městečka na březích spojuje pravidelná lodní linka mířící z Luzernu až do 35 kilomterů vzdáleného Altdorfu. Zde od jezera vede vzhůru ke Gotharsdskému průsmyku jedna z nejdůležitějších obchodních cest odpradávna spojující severní a jižní stranu Alp. V roce 2017 by měl být zahájen provoz nejdelším evropským železničním tunelem dlouhým 57 km.
Naše zájezdy: Alpská pohoda (organizujeme na vyžádání) / Ferraty centrálního Švýcarska / Jezerní cyklotrasa / Transalp: Švýcarsko / Lyžování v Engelbergu / Za svišti a kamzíky

Central Central Central

WallisVallis
Wallis je nejslunešnějším švýcarským kantonem obepínajícím protáhlé údolí řeky Rhôny. Její tok se jako modrá stuha táhne od zrojového ledovce ve výšce 2 300 m až po ústí do Ženevského jezera ve 372 m nad mořem. Horní tok je bouřlivý stejně jako u každého jiného horského potoka, s příbývající vodou stekající sem z okolních ledovců řeka mohutní a zároveň se její tok klidní. Na dně širokého údolí si můžeme vychutnat poklidnou atmosféru sluncem prohřátých vesnic, ovocných sadů a vinic, které stoupají i vysoko do úbočí hor. Údolím vede cyklotrasa, jejíž velkou část lze absolvovat i na in-li bruslích. Nesmírně příjemné je vnímat kontrast mezi svěžím alpským vzduchem prochlazeným ledovci a teplým dechem Středomoří ovlažujícím břehy Ženevského jezera.
Na území Wallisu najdeme nejvyšší vrcholy Švýcarska a vlastně i celých Alp stejně jako 12 největších ledovců v čele s nejdelším evropským ledovcem Aletchglecher.
K nejznámnějším lokalitám patři Zermatt a Saas-Fee, vyhlášené jedinečnou scenerií zaledněných čtyřtisícovek. Na druhé straně údolí Rhôny pak najdeme Leukerbad s luxusními termálními lázněmi.
Naše zájezdy: Panoramatické via-ferraty Wallisu / Gurmánská cyklo a in-line trasa / Nejdostupnější alpské čtyřtisícovky 

Wallis Wallis Wallis

Ženevské jezeroZenevske jezero
Jeden region, čtyři světy. Žili zde Courbet, Kokoschka, Charlie Chaplin a mnoho dalších před nimi i po nich. Není divu, protože na riviéře Ženevského jezera si vychutnáme středomořskou atmosféru v harmonii s blízkými velehorami. Na severním břehu jezera se již po dva tisíce let pěstuje vinná réva. Oblast vinic Le Lavaux se dostala i na seznam památek UNESCO. V jeho těsné blízkosti najdeme proslulá města Lausanne, Montreaux a především Ženevu.
A zde již začíná pohoří Jura sledující francouzsko-švýcarskou hranici.
Naše zájezdy: Gurmánská cyklo a in-line trasa

Zenevske_jezero Zenevske_jezero Zenevske_jezero

Jura a 3 jezeraVallis
Jura, to jsou hory, v nichž čas běží úplně jiným tempem, než v klokotu měst či velkolepých alpských údolích. Zde ještě najdeme nedotčenou přírodu, hluboké lesy, osamělé salaše na náhorních planinách i travnaté hřebeny s dalekými výhledy. Zejména okolí jezera Valée de Joux nedaleko Ženevy je v tomto směru skutečně jedinečné. Čím pojedeme dále směrem na východ, setkáme s krajinou více kultivovanou člověkem. Svěže zelené pastviny doplňují aleje, soliterní stromy i krasové kaňony ve stínu listnatých lesů.
Ani největší milovníci přírody jistě nevynechají návštěvu dvojměstí Le Locle a La Chaux-de-Fonds, v němž sídlí většina švýcarských hodinářských manufaktur světoznámých jmen.
Bernské Juře vévodí travnatý hřeben Chasseral (1 607 m), z něhož se jako ze slunečné terasy otevírají výhledy na tři velká jezera dole v nížině.
Region Tří jezer – Bielerského, Murtenského a  Neuchâtelského – lze popsat jako malebný kraj vinic, zelinářských farem, lesíků a především vody. Kromě zmíněných jezer zde najdeme množství vodních kanálů sloužících jednak lodní dopravě, ale i jako hnizdiště vodního ptactva. Čistou vodu sem přivádí z Alp mohutná řeka Aare. Cyklisté a inlajnisté zde objeví desítky kilometrů příjemných stezek vhodných i pro jídzu s dětmi. Exoticky působí i francouština používaná zcela běžně vedle obvyklé němčiny. Solothurn lze nazvat možná nejkrásnějším barokním městem Švýcarska, své kouzlo mají i středověká městečka Murten, Avenches anebo Estavayer-le-Lac, opomenout nelze ani Biel, město hodinářů.
Naše zájezdy: Gurmánská cyklotrasa / Podél řeky Aare / Jura MTB (organizujeme na vyžádání)/ Putování švýcarskou Středozemí

Jura Jura Jura

UNESCO památky Švýcarska

 • Švýcarsko UNESCOBernské Alpy, Jungfrau-Aletsch
  V roce 2001 se Bernské Alpy staly první alpskou památkou UNESCO. Kde jinde bychom našli tolik unikátů, jako jsou čtyřitsícové vrcholy, ohromné ledovcové plató a z něj vytékající nejdelší evropský ledovec.
 • La Chaux-de-Fonds/Le Locle
  Na seznamu UNESCO najdeme tato dvě města od roku 2009 jako vynikající ukázku městské architektury a industrializace pohoří Jura.
 • Tektonick á aréna Sardona
  Především geologové ocení zvláštní linie skal Piz Sardona tvořící jedinečnou demonstraci alpských horotvorných procesů.
 • Rhätische Bahn, Albula/Bernina
  130 km dlouhá železniční trať je dokladem inženýrského umu. Díky mnoha tunelům a obloukovým mostům je považována za jednu z nejkrásnějších tras na světě.
 • Vinice Le Lavaux
  S 800 hektary vinic je oblast Le Lavaux největší souvislou vinařskou oblastí ve Švýcarsku navíc s unikátním systémem fotogenicých teras nad Ženevským jezerem.
 • Monte San Giorgio
  Odlehlá přírodní lokalita na svém území koncervuje nedotčenou přírodu alpského předhůří. Z vrcholu se navíc otvírá nádherný výhled.
 • Benediktinský kláštěr St. Johann, Müstair
 • Klášter Sv. Johanna založil Karel Veliký. Na se seznamu UNESCO ocitl jako unikátní ukázka architektury karolínské doby
 • Bern, historické centrum
  Na poloostrově v meandru řeky Aare leží staré město Bern. Nejen, že zde najdeme nejdelší (6 km), ve středověkém podloubí vedenou nákupní promenádu v Evropě, ale zároveň Bern také jedním z deseti měst s nejvyšší kvalitou života.
 • Barokní klášter St.Gallen
  V St.Gallenu se setkáváme s historií doslova na každém kroku. Dominantou města je klášter s monumentální barokní katedrálou.
 • Bellinzonské hrady
  Opevnění Bellinzony patří mezi nejvýznamnější příklady středověké pevnostní architektury v Alpách. Se svými hrady, hradbami s cimbuřím, mohutnými věžemi a brány působí opravdu impozantně.
 • UNESCO Biosférická rezervace Val Müstair
  Müstair je jedním z nejkrásnějších horských údolí ve Švýcarsku. Je centrem rétorománského jazyka a nejdeme zde i müstairský klášter z karolínské doby.
 • UNESCO Biosférická rezervace Entlebuch
  V první a jediné biosférické rezervaci v centrálním Švýcarsku najdeme zdánlivě nekonečné mokřady, krasové jevy a  divoké horské potoky.

Fenomén železnice, Swiss travel systém

zelezniceVíte, jak se cestuje ve švýcarském stylu? Do vlaku nasednete kdekoli si budete přát, třeba už na letišti. Pak si můžete vybrat autobus nebo vlak, podle toho kam míříte. Pokud se chcete projet po jezeře, nasednete na loď.  A jestli jedete do hor, nastoupíte nesjpíše do malého červeného vláčku anebo žlutého poštovního autobusu. Celý systém funguje jako švýcarské hodinky. Proslulým se stal tzv. takt, v němž se na velkých nádražích a přestupních uzlech všechny spoje rozjíždí současně.  To je Swiss Travel System. Vše v jednom. S jedinou jízdenkou. Více v podrobném prospektu » (formát pdf, 6 MB)
Oblíbený způsob, jak procestovat Svýcarsko, jsou vyhlídkové expresů křižujících ho po několika důmyslně vedených trasách:

 • Bernina Express a Heidy Express
  Trasa Bernina: Chur – St. Moritz – Berninapass – Poschiavo – Tirano (– Lugano)
  Trasa Heidy: Davos – Berninapass – Tirano
 • Glacier Express: St. Moritz/Davos - Chur - Andermatt - Brig - Zermatt
 • GoldenPass Line: (Zürich –) Luzern – Brünigpass – Interlaken – Zweisimmen – Montreux (– Genf)
 • Palm Express
  Trasa: St. Moritz – Lugano
  Trasa Lötschberg a železnice Centovalli (Centovalli-Bahn)
  Trasa: Bern – Lötschberg – Brig – Domodossola – Centovalli – Locarno
 • Voralpen Express: Romanshorn – St. Gallen – Rapperswil – Arth-Goldau – Luzern
 • Wilhelm Tell Express: Luzern – Vierwaldstättersee – Flüelen – St. Gotthard – Bellinzona – Locarno/Lugano
 • Čokoládový vlak: Montreux – Gruyeres – Broc a zpět
 • Mont Blanc Express: Martigny – Châtelard Frontiere – Chamonix

Schweizmobil

Na výše popsaný Swiss Travel System (STS) navazuje i systém Schweizmobil. Ten se týká výhradně individuální bezmotorové dopravy a pod svou hlavičkou zahrnuje veškerou infrastrukturu pro cyklistiku, turistiku, in-line a vodáckou turistiku. Celý projekt vznikal několik let a teprve od roku 2008 nabízí návštěvníkům Švýcarska dokonale propojený systém tras, jež jsou velice přehledně a systematicky prezentovány i na webovém portálu schweizmobil.ch. V reálu je do detailu dotažena i myšlenka dopravních uzlů, v nichž se tyto trasy protínají se systémem veřejné dopravy (vlaky, busy, lodě) a umožňují se po Švýcarsku pohybovat a poznávat jej i bez přejezdů automobilem.
Naše cestovní kancelář v mnoha ohledech tento systém využívá a např. i pro vaše soukromé cesty vám můžeme zajistit jízdenky na Swiss Travel System, postarat se o převoz zavazadel na libovolných cyklo, mtb i pěších trasách a to včetně zajištění ubytování a dalších služeb.

elektrokolo S elektrokolem po švýcarských cyklotrasách
Zajímavým zážitkem je frčet na kole mezi alpskými velikány takřka bez námahy a to bez ohledu na výškový profil trasy. Na začátku vašeho putování si kolo vyzvednete a třeba i za několik dnů na úplně jiném místě vrátíte. Cestou si jen musíte hlídat, abyste náhodou neminuli dobíjecí stanici. Tuto službu můžete nyní využít i na našich populárních cyklozájezdech. Ceník a další podrobnosti »

Zajištěné cesty

Přestože Švýcarsko napatří svou nabídkou zajištěných cest mezi velmoci, krajinově patří tyto cesty ke špičce. Program našich zájezdů jsme sestavili tak, aby náročnost postupně gradovala a současně jsme vždy měli hodnotný cíl každé túry.

Z našich zájezdů:

ferrata ferrata ferrata

ZÁJEZDY À LA CARTE = akce na přání

Jako z jídelního lístku si můžete vybírat z nabídky zájezdů naší cestovní kanceláře. Pro skupiny od 6 osob jsme připraveni zorganizovat kteroukoliv akci v libovolném termínu, program přizpůsobit vašim prioritám, ubytování posunout do vícehvědičkového hotelu a zajistit další cestovní služby.

Self-guied tours
Zvláště na území Švýcarska se přímo nabízí dokonalá síť dálkových cyklistických tras, stejně jako dálkových in-line a pěších tras.  Zajišťujeme doprovodný vůz a převoz zavazadel. Na vyžádání také všechny další cestovní služby počínaje ubytováním a konče jízdenkami na vlaky a autobusy anebo pronájmem elektrokol.  Je možné objednat si také vypracované itineráře doporučených tras.

Švýcarsko all-inclusive

 • Ohromte své obchodní partnery
 • Odměňte klíčové zaměstnance
 • Zájezd je možné připravit i jako luxusní svatební cestu

Ukázka itineráře: Letecky Praha – Ženeva (Basilej) + exkurze do vinného sklepa v oblasti Le Lavaux + lanovkou pod Matternhorn + luxusní termální lázně Leukerbad + jízda vyhlídkovým vlakem Glacier Express do St. Moritz + UNESCO železnice s mosty a tunely přes Albulapass – letecky Ženeva (Basilej) – Praha. 

Další tipy najdete na stránce věnované zájezdům na objednávku »

SWISSmag

SWISSmag - magazín o Švýcarsku

SWISSmag je časopis určený všem, kdo mají zájem o Švýcarsko nebo se do něj dokonce zamilovali. SWISSmag přináší všechna myslitelná témata související s fenoménem Švýcarsko. A že jich je! Pravidelně se vydává na velké výpravy jednotlivými kantony, navštěvuje slavná turistická místa i zapomenuté tajemné kouty švýcarských hor i nížin, a to samozřejmě s pomocí unikátního Švýcarského dopravního systému. Bude se nořit do hlubin historických souvislostí, zpovídat slavné osobnosti, rozkrývat kulturní specifika, odhalovat hity švýcarského designu a architektury i příběhy slavných švýcarských značek a byznysmenů. 
Aktuální číslo vždy seženete i v naší kanceláři. Stavte se, když půjdete kolem!  Více o časopisu »